PARTNER PORTALU
  • BGK

Regiony walczą o dodatkowe pieniądze z UE

  • Przegląd prasy/Parkiet    9 sierpnia 2010 - 07:38
Regiony walczą o dodatkowe pieniądze z UE

Województwom zależy na jak najszybszym podpisywaniu umów na pieniądze z Unii i ich wydawaniu, bo chcą być dopuszczone do pół miliarda euro tzw. rezerwy wykonania.
Do niedawna wdrażanie funduszy w regionach odbywało się dość nierównomiernie. Od kilku miesięcy najlepiej z podpisywaniem umów radziło sobie siedem województw: opolskie, lubuskie, wielkopolskie, pomorskie, dolnośląskie, małopolskie i łódzkie. Teraz również pozostałe regiony równają tempo w podpisywaniu umów. Do tej siódemki dołączają woj. zachodniopomorskie, podlaskie, a także kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie – podaje „Parkiet”.

Choć kilka regionów znacznie przyśpieszyło z kontraktowaniem pieniędzy, to na końcu stawki wciąż pozostaje woj. mazowieckie i lubelskie, które zakontraktowały nieco ponad 30 proc. swych budżetów. To o połowę mniej od liderów.

Najlepsze jest woj. pomorskie, które w lipcu podpisało umowę na realizację inicjatywy JESSICA, co przełożyło się automatycznie na wzrost wydatków. A te są w tym roku szczególnie istotne, bo od ich poziomu zależy, które z regionów sięgną po dodatkowe środki z krajowej rezerwy wykonania.

W rezerwie na regiony czeka 512 mln euro. W ich podziale na początku przyszłego roku będą uczestniczyć województwa, które do końca tego roku złożą do Komisji Europejskiej wnioski o refundację co najmniej 20 proc. budżetu, jaki dostały na lata 2007–2013. Kwoty, które przypadną poszczególnym regionom, będą zależały od liczby województw, które spełnią podstawowy warunek, i od miejsca w rankingu.

Pewne otrzymania części pieniędzy z rezerwy są opolskie i lubuskie, które spełniły już kryterium dopuszczające. Bliska osiągnięcia tego poziomu jest też Wielkopolska (19,3 proc.). Wszystkie województwa mają na to czas do końca roku – informuje „Parkiet.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Maksiu, 2010-08-09 23:35:51

    Masz rację. Podkarpacie, Lubelskie, Podlasie, Warmia i Mazury oraz Świętokrzyskie mają już sporo dodatkowych pieniędzy na inwestycje. Inne regiony też mają wielkie potrzeby i plany inwestycyjne w infrastrukturę, rozwój przedsiębiorczości czy kapitał ludzki.
  • Aleks, 2010-08-09 17:06:04

    Zachodniopomorskie na pewno dostanie te pieniądze i będzie jednym z 4 najlepiej wykorzystujących swój program regionalny województw. Rozwój Polski Wschodniej w ogóle nie powinien być dopuszczony do podziału tortu gdyż i tak ma swój własny za 2,4 mld euro dzielony na pięciu.