PARTNER PORTALU
  • BGK

Regiony za rozszerzeniem Unii

  • AW    4 maja 2012 - 10:30
Regiony za rozszerzeniem Unii

Majowe Zgromadzenie Plenarne Komitetu Regionów przyjęło opinie Stanisława Szwabskiego w Strategii sprawie rozszerzenia UE. Aktualnie o status członkowski UE ubiegają się następujące kraje: Chorwacja, Turcja, Islandia, Czarnogóra, FYR Macedonia oraz Serbia. Potencjalnymi kandydatami są: Bośnia Hercegowina, Kosowo, Albania.
3 maja 2012 r. na sesji plenarnej członkowie komitetu Regionów przyjęli opinię Pana Stanisława Szwabskiego, przewodniczącego Rady Miasta Gdyni, koordynatora Grupy EA Komitetu Regionów Unii Europejskiej w sprawie Strategii rozszerzenia UE i najważniejszych wyzwań w okresie 2011-2012.

Aktualnie o status członkowski UE ubiegają się następujące kraje: Chorwacja, Turcja, Islandia, Czarnogóra, FYR Macedonia oraz Serbia. Potencjalnymi kandydatami są: Bośnia Hercegowina, Kosowo, Albania.

W swojej opinii przewodniczący Stanisław Szwabski przypomina, że celem rozszerzenia Unii Europejskiej jest powiększenie strefy pokojowego rozwoju i współpracy w Europie. Dlatego Unia Europejska otwarta jest na negocjacje z każdym krajem, który pragnie do niej przystąpić i który szanuje wartości demokratyczne i jest do nich przywiązany oraz spełnia kryteria członkowskie.

"Patrząc na Chorwację, stającą się 28 krajem członkowskim UE, czy tez na Serbię, która ostatnio uzyskała status kraju kandydującego, oraz na Islandię, która dokonała znacznego postępu w dostosowywaniu prawa do wymogów UE, ale wykazuje się brakiem silnego poparcia społecznego dla procesu integracji, stwierdzam, ze rozszerzenie wciąż pozostaje tematem o bardzo istotnym znaczeniu."- powiedział Stanisław Szwabski.

"Po przeanalizowaniu sytuacji w poszczególnych krajach Bałkańskich stwierdziłem, że większość z nich podejmuje starania w celu rozwiązywania wspólnych problemów, takich jak korupcja, zagwarantowanie niezależności sadownictwa i zapewnienie podstawowych praw obywatelom." - podkreślił.

Dodał, że chciałby jednak szczególnie uwypuklić postępy jakie poczyniła Serbia, Czarnogóra i Była Republika Jugosławii Macedonia w demokratyzacji tych krajów i decentralizacji poprzez przekazywanie uprawnień władzom lokalnym.

Wyraził również swoje niezaspokojenie "brakiem postępów w Albanii czy Bośni i Hercegowinie, gdzie proces ten jest spowolniony brakiem dialogu politycznego." W odniesieniu do Turcji natomiast mam obawy, ze upodmiotowienie samorządów i społeczeństwa obywatelskiego pozostaje ograniczona. W ostatnim okresie z jednej strony obserwujemy również dramatyczne wydarzenia wokół Turcji. Rewolucje w krajach arabskich, sąsiadach Turcji spowodowały niepewność i pogorszenie relacji tego kraju z sąsiadami. Z drugiej zaś, w ostatnich latach nastąpiło drastyczne pogorszenie swobody mediów oraz wolności słowa w Turcji. Nie widać tez zdecydowania władz tego kraju dla zakończenia konfliktu na Cyprze, zwrotu Famagusty. Turcja jednak nadal potencjalnie pozostaje bardzo ważnym partnerem UE."

"Jednocześnie powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że postępy w procesie rozszerzenia są bardzo motywujące i mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój demokracji i instytucji demokratycznych oraz na poszanowanie prawa. I przeciwnie, wszelkie zahamowania postępów tego procesu stają się przyczyną nawrotu korupcji, przestępczości, zaś społeczeństwa ogarnia zniechęcenie i zwątpienie w dobre intencje Unii Europejskiej" - zaznaczył.

Według Szwabskiego bardzo ważne jest by UE jednoznacznie potwierdziła swoje zaangażowania w proces poszerzenia o kraje kandydujące, które spełnią warunki przystąpienia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.