PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekord w wykorzystaniu funduszy europejskich

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    5 stycznia 2011 - 07:44

35,7 mld zamiast 27. W 2010 r. Polsce udało się pobić kolejny rekord w wykorzystaniu funduszy europejskich funduszy. Za te pieniądze wybudowaliśmy np. dwa tysiące przedszkoli na wsiach.
Prawie o 9 mld zł przekroczona została w 2010 r. rządowa prognoza wypłaconych (i rozliczonych z Komisją Europejską) funduszy unijnych. Miało być 27 mld, ale na koniec grudnia okazało się, że jest 132,6 proc. tej kwoty – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Oznacza to, że Bruksela przekazała z unijnego budżetu dużo więcej pieniędzy, niż planowaliśmy. Z całej kwoty nadwyżki aż 6 mld złotych przelano jeszcze w 2010 r. To była znakomita wiadomość dla ministra finansów – m.in. dzięki tej większej refundacji zeszłoroczny deficyt budżetowy był mniejszy od spodziewanego.

Polska umocniła się na pozycji europejskiego lidera, jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich. Licząc od początku działania obecnej edycji funduszy europejskich [na lata 2007-13], Polska wydała już 15 mld euro. To więcej niż siedem kolejnych krajów unijnych liczonych razem – uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Eksperci potwierdzają, że rząd ma powód do zadowolenia. Pierwsze rezultaty wydawania unijnych pieniędzy już widać. Np. 15 tys. nowych miejsc pracy, 2 tys. nowych przedszkoli na terenach wiejskich, 2,5 tys. km nowych i zmodernizowanych dróg.

Część zasługi mogą przypisać sobie władze samorządowe. Wszystkie 16 województw do końca 2010 r. miało wydane i rozliczone ponad 20 proc. przypisanej im kwoty w regionalnych programach operacyjnych (to ta część funduszy europejskich, która jest zarządzana na szczeblu wojewódzkim).

Prawdziwa fala wydatków dopiero przed nami. Prognoza na 2011 r. mówi o ok. 40 mld złotych do wydania i rozliczenia z Brukselą – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.