PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja drogi wodnej

  • PAP    10 marca 2011 - 20:33
Rewitalizacja drogi wodnej

Kilkanaście samorządów z Mazur i Podlasia chce stworzyć projekt rewitalizacji szlaku wodnego, łączącego Wielkie Jeziora Mazurskie z Kanałem Augustowskim. Dokument ma być współfinansowany z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
W czwartek zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zaakceptował przejęcie prac nad przygotowaniem koncepcji rewitalizacji szlaku przez powiat ełcki - poinformowały służby prasowe marszałka. Koszt opracowania projektu szacowany jest na 1,2 mln zł.

W przedsięwzięciu uczestniczą województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie, powiat grajewski, giżycki i piski, miasto Giżycko oraz gminy - Giżycko, Ełk, Orzysz, Kalinowo, Miłki, Rajgród i Płaska. Do końca kwietnia złożą one wspólny wniosek o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Według pełnomocnika starosty ełckiego ds. nowego szlaku wodnego, Andrzeja Pułeckiego decyzja zarządu województwa jest pierwszym krokiem w staraniach o połączenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z Kanałem Augustowskim.

- Stworzenie studium rewitalizacji odpowie nam na zasadnicze pytania, czy sam pomysł jest dobry, czy nowa droga wodna będzie miała znaczenie dla naszych regionów i jaki przebieg powinien mieć ten szlak - powiedział Pułecki.

Gdyby projekt został zrealizowany, to żeglarze mogliby popłynąć z Mazur nawet do Niemna na Litwie. Nowy szlak miałby ok. 100 km długości. Najprawdopodobniej będzie prowadził przez jezioro Tyrkło do Pojezierza Ełckiego, jeziora Selment, Rajgrodzkiego i do Kanału Augustowskiego, a stamtąd na Niemen. Wymaga to pogłębienia wielu istniejących rzek i kanałów oraz budowy nowych odcinków drogi wodnej i śluz. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Andrzej Sokolowski, 2014-04-13 17:56:38

    Zamysl dobry,ale gdyby wiele lat temu nasi Radni niekturzy urzedujacy do dzis posluchali sie Pana Morsztyna to bysmy byli juz w trakcie budowy.