PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja, Łódź: Uruchomiono pieniądze, które mają zmienić miasto

  • pt    27 października 2017 - 15:45
Rewitalizacja, Łódź: Uruchomiono pieniądze, które mają zmienić miasto
To szansa, by odrodziła się nie tylko tkanka miejska, ale także tkanka ludzka – mówi Hanna Zdanowska (fot.lodz.pl)

Miliard na rewitalizację Łodzi. – To szansa, by odrodziła się nie tylko tkanka miejska, ale także tkanka ludzka – mówi Hanna Zdanowska.
• Ósma i ostatnia umowa na dofinansowanie inwestycji w ramach rewitalizacji obszarowej w Łodzi została podpisana.

• W ciągu następnych czterech lat w centrum miasta realizowane będą projekty inwestycyjne, które zmienią Łódź i bezpośrednio wpłyną na jakość życia mieszkańców.

• Na początku listopada podpisane zostaną umowy z wykonawcami i rozpoczną się pierwsze prace nad projektami.

 

W ramach rewitalizacji obszarowej w Łodzi odnowionych zostanie 145 budynków, w których powstaną mieszkania komunalne i chronione oraz lokale użytkowe, biura i pracownie artystyczne. Pojawi się 7 nowych ulic, zaś 20 zostanie przebudowanych.

Miejsca dedykowane mieszkańcom, które mają stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną, będą zazielenione. Wzdłuż ulic  posadzonych zostanie również 1700 nowych drzew. Długo wyczekiwaną, kompleksową rewitalizację przejdzie też Stary Rynek. Program rewitalizacji to nie tylko zmiany w wyglądzie miasta, ale przede wszystkim działania społeczne.

– To szansa, by odrodziła się nie tylko tkanka miejska, ale także tkanka ludzka. Prace rewitalizacyjne to okazja do stworzenia centrów obywatelskich, świetlic środowiskowych, bibliotek i nowych miejsc spotkań w przestrzeni miejskiej. To jest miks społeczny, który – mam nadzieję – dzięki tego typu podejściu do rewitalizacji pozwoli na odrodzenie społeczne w centralnej części miasta, szczególnie w obszarach zdegradowanych, traktowanych jako enklawy biedy i wykluczenia. Chcemy je zmienić, bo to jest podstawowy cel naszej rewitalizacji – podkreśla prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Inwestycje w ramach rewitalizacji obszarowej warte są prawie miliard złotych. Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień dodał, że Łódź jest największym beneficjentem dofinansowania w regionie, a prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwróciła uwagę, że jest to projekt pionierski na skalę europejską.

Od początku 2016 r. do dzisiaj Łódź złożyła 25 wniosków o dofinansowanie projektów, których całkowita wartość wynosi ponad 2 mld zł, z czego dofinansowanie UE i budżetu państwa to ponad 1,1 mld zł.

Najważniejsze z projektów to rewitalizacja EC-1 Południowy Wschód, informatyczne usługi przestrzenne w rewitalizowanej strefie wielkomiejskiej, rewitalizacja Teatru Powszechnego, budowa ul. Nowowęglowej czy aranżacja i wykonanie ekspozycji i wyposażenia Centrum Nauki i Techniki.

Całkowita wartość tych projektów wyniosła ok. 1,812 mld zł, z czego dofinansowanie UE i budżetu państwa to ponad 1 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.