Rewitalizacja śląskich miast z JESSICĄ

  • AW/mat.pras.
  • 24-10-2011
  • drukuj
W poniedziałek Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), pełniący rolę menedżera funduszu powierniczego JESSICA dla województwa śląskiego, podpisał umowę w sprawie utworzenia funduszu rozwoju obszarów miejskich (FROM) z Bankiem Ochrony Środowiska (BOŚ).
Rewitalizacja śląskich miast z JESSICĄ

Śląsk jest czwartym (po Wielkopolsce, Pomorzu Zachodnim i Pomorzu) polskim regionem, w którym powstanie fundusz rozwoju obszarów miejskich w ramach inicjatywy JESSICA. FROM zarządzany przez BOŚ zainwestuje około 243 mln PLN (55 mln EUR) w ciągu najbliższych trzech lat w projekty miejskie na zdegradowanych obszarach miejskich w tym regionie.

Czytaj też: JESSICA na Pomorzu

Portfel inwestycyjny JESSICA w województwie śląskim obejmuje projekty w zakresie: rewitalizacji obszarów miejskich (w tym obszarów powojskowych i poprzemysłowych) regeneracji dużych elementów zdegradowanej lub zdekapitalizowanej infrastruktury miejskiej (ze szczególnym naciskiem na budynki o dużej wartości historycznej lub architektonicznej) oraz poprawy stanu zasobów mieszkaniowych.

Instytucja zarządzająca województwa śląskiego zamierza utworzyć, we współpracy z EBI, fundusz powierniczy w ramach inicjatywy JESSICA w celu wykorzystania środków z funduszy strukturalnych UE na rewitalizację obszarów miejskich. Stosowna umowa o finansowanie została podpisana 9 lipca 2010 roku; jej głównym celem było zwiększenie konkurencyjności miast poprzez pobudzenie ich potencjału gospodarczego i wielofunkcyjne podejście do rozwoju zdegradowanych obszarów.

BOŚ został utworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i inne organizacje środowiskowe. Jego działalność obejmuje głównie usługi bankowe dla klientów indywidualnych i korporacyjnych oraz samorządów i władz centralnych. Misją BOŚ jest promowanie zrównoważonego rozwoju regionalnego poprzez udzielanie, w oparciu o zasady solidnej bankowości, długoterminowego finansowania uzupełniającego na rzecz projektów mających przyczynić się do rozwiązania ważnych problemów gospodarczych i społecznych oraz zwiększenia konkurencyjności i wzmocnienia ochrony środowiska.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dla głodnych dzieci-bułeczka ! KONIECZNIE! Rozegrać? Rozegrać JESSICĘ?

IMMOB, 2011-10-24 17:24:46 odpowiedz

No mam mieszane uczucia w związku z tym.

OJEJ, 2011-10-24 16:55:32 odpowiedz

Żeby nie było tak wesoło to przeznaczyć trochę kasy też na Ruch Chorzów !!!

pseudokibic, 2011-10-24 16:06:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE