PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja uzdrowisk za 26 mln zł

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl    27 maja 2011 - 12:33
Rewitalizacja uzdrowisk za 26 mln zł

Regionalny program operacyjny województwa kujawsko-pomorskiego to także środki na rewitalizację i rozwój regionalnych uzdrowisk. Korzystają z nich Inowrocław, Ciechocinek i Wieniec.
Łączne wsparcie na prowadzone lub zakończone inwestycje to blisko 26 mln zł. Większość środków już przekazano beneficjentom.

Najwcześniej potrafił z nich skorzystać Inowrocław. Pierwszy etap realizowanej przez samorząd miasta rewitalizacji historycznej części uzdrowiskowej „miasta na soli”, zakończono jeszcze w maju 2010.

Obejmował rozbudowę Parku Solankowego, remont głównego ciągu komunikacyjnego założenia parkowego, przeniesienie w lepiej wyeksponowane miejsce parkowej fontanny oraz budowę automatycznego systemu nawadniania dywanów kwiatowych.

Park także powiększył się o 18 tysięcy metrów kwadratowych, na których powstały ogrody papieskie. Projekt, wart blisko 6 mln zł został dofinansowany w ramach RPO sumą 3,5 mln zł.

W ramach etapu drugiego gmina przeprowadziła remont tężni, którą po odnowieniu oświetlają kolorowe, odporne na działania solanki reflektory, a także modernizację alejek w starej części parku oraz parkowego szaletu.

Obecnie trwa budowa nowej pijalni wód z tarasem wypoczynkowym i palmiarnią oraz zagospodarowywanie pozostałej części nowo pozyskanych gruntów. Powstaną między innymi ogród zapachowy z terenami do uprawiania czynnej rekreacji, dywany kwiatowe oraz wybieg dla psów.

Ostatnią częścią inwestycji będzie przebudowa kompleksu basenowo-hotelowego, w którym powstanie nowy basen rehabilitacyjny o 170-metrowej powierzchni lustra wody, połączony poprzez system śluz z kąpieliskiem zewnętrznym. Wszystko w otoczeniu zielonych terenów rekreacyjnych, złożonych między innymi z boisk i miejsc do plażowania.

Basen zostanie wyposażony w podwodne masaże, gejzery, zjeżdżalnie, wiry, kaskady, ściany wodne. Wartość tego etapu inwestycji to 27,5 mln zł. Dofinansowanie z puli RPO to suma bliska 16,5 mln zł.

– Z przyjemnością obserwuję, jak Inowrocław odzyskuje dawny blask i nabiera prawdziwie uzdrowiskowego, eleganckiego, a jednocześnie kameralnego charakteru. Nie muszę dodawać, że pozwala to myśleć z nadzieją o przyszłości miasta, o jego rozwoju jako całości, w tym o powstawaniu nowych miejsc pracy. Cieszę się, że mogą w tym pomóc środki naszego RPO – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Z pozostających w dyspozycji marszałkowskiej administracji województwa środków unijnego wsparcia korzysta także inowrocławskie sanatorium uzdrowiskowe Przy Tężni, które modernizuje się w ramach projektu wartego ponad 11 mln zł. Dotacja z RPO wynosi blisko 5 mln zł.

Oprócz przeprowadzonej już częściowo modernizacji budynków inwestycja obejmuje budowę i wyposażenie pijani wód mineralnych oraz zagospodarowanie terenów wokół kompleksu sanatoryjnego. Pijalnia jest obecnie na etapie przygotowywania przetargu. Urządzanie otoczenia już się dokonuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.