PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja uzdrowisk za 26 mln zł

  • GK/kujawsko-pomorskie.pl    27 maja 2011 - 12:33
Rewitalizacja uzdrowisk za 26 mln zł

Regionalny program operacyjny województwa kujawsko-pomorskiego to także środki na rewitalizację i rozwój regionalnych uzdrowisk. Korzystają z nich Inowrocław, Ciechocinek i Wieniec.
Łączne wsparcie na prowadzone lub zakończone inwestycje to blisko 26 mln zł. Większość środków już przekazano beneficjentom.

Najwcześniej potrafił z nich skorzystać Inowrocław. Pierwszy etap realizowanej przez samorząd miasta rewitalizacji historycznej części uzdrowiskowej „miasta na soli”, zakończono jeszcze w maju 2010.

Obejmował rozbudowę Parku Solankowego, remont głównego ciągu komunikacyjnego założenia parkowego, przeniesienie w lepiej wyeksponowane miejsce parkowej fontanny oraz budowę automatycznego systemu nawadniania dywanów kwiatowych.

Park także powiększył się o 18 tysięcy metrów kwadratowych, na których powstały ogrody papieskie. Projekt, wart blisko 6 mln zł został dofinansowany w ramach RPO sumą 3,5 mln zł.

W ramach etapu drugiego gmina przeprowadziła remont tężni, którą po odnowieniu oświetlają kolorowe, odporne na działania solanki reflektory, a także modernizację alejek w starej części parku oraz parkowego szaletu.

Obecnie trwa budowa nowej pijalni wód z tarasem wypoczynkowym i palmiarnią oraz zagospodarowywanie pozostałej części nowo pozyskanych gruntów. Powstaną między innymi ogród zapachowy z terenami do uprawiania czynnej rekreacji, dywany kwiatowe oraz wybieg dla psów.

Ostatnią częścią inwestycji będzie przebudowa kompleksu basenowo-hotelowego, w którym powstanie nowy basen rehabilitacyjny o 170-metrowej powierzchni lustra wody, połączony poprzez system śluz z kąpieliskiem zewnętrznym. Wszystko w otoczeniu zielonych terenów rekreacyjnych, złożonych między innymi z boisk i miejsc do plażowania.

Basen zostanie wyposażony w podwodne masaże, gejzery, zjeżdżalnie, wiry, kaskady, ściany wodne. Wartość tego etapu inwestycji to 27,5 mln zł. Dofinansowanie z puli RPO to suma bliska 16,5 mln zł.

– Z przyjemnością obserwuję, jak Inowrocław odzyskuje dawny blask i nabiera prawdziwie uzdrowiskowego, eleganckiego, a jednocześnie kameralnego charakteru. Nie muszę dodawać, że pozwala to myśleć z nadzieją o przyszłości miasta, o jego rozwoju jako całości, w tym o powstawaniu nowych miejsc pracy. Cieszę się, że mogą w tym pomóc środki naszego RPO – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Z pozostających w dyspozycji marszałkowskiej administracji województwa środków unijnego wsparcia korzysta także inowrocławskie sanatorium uzdrowiskowe Przy Tężni, które modernizuje się w ramach projektu wartego ponad 11 mln zł. Dotacja z RPO wynosi blisko 5 mln zł.

Oprócz przeprowadzonej już częściowo modernizacji budynków inwestycja obejmuje budowę i wyposażenie pijani wód mineralnych oraz zagospodarowanie terenów wokół kompleksu sanatoryjnego. Pijalnia jest obecnie na etapie przygotowywania przetargu. Urządzanie otoczenia już się dokonuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.