PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja w małopolskich miastach i miasteczkach

  • pt    1 marca 2018 - 18:36
Rewitalizacja w małopolskich miastach i miasteczkach
W Rabce-Zdroju zostanie wreszcie zbudowana nowoczesna i funkcjonalna siedziba teatru lalek "Rabcio” (fot. malopolskie.pl)

Nowoczesny teatr lalek w Rabce-Zdroju, zupełnie odmieniony park miejski w Miechowie, centrum kultury i filmu w Suchej Beskidzkiej – to niektóre spośród 28 projektów, które zostaną zrealizowane za sprawą unijnego dofinansowania na rewitalizację mniejszych miejscowości z Małopolski.
  • 28 miast w Małopolsce otrzyma 177 mln złotych.
  • Większość zostanie skierowana w miejsca, gdzie zdiagnozowano problemy społeczne.
  •  W Suchej Beskidzkiej zostanie zbudowane centrum kultury i filmu imienia urodzonego tam Billy’ego Wildera.

Samorząd województwa przekazał 177 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z całego regionu.

Czytaj też: Kraków: 30 mln zł dla małopolskiej policji

- W myśl założeń dofinansowane projekty mają pozwolić mieszkańcom ciekawie spędzić czas, a okolicznym przedsiębiorcom liczyć na rozwój ich firm i większe zyski - mówi wicemarszałek Stanisław Sorys i dodaje, że unijne wsparcie na rewitalizacje kierowane jest przede wszystkim do tych miejsc, w których dotychczas widoczne były problemy społeczne i w związku z tym potrzebna jest interwencja.

Spotkania z kulturą

W samym centrum Suchej Beskidzkiej zostanie zbudowane centrum kultury i filmu, które będzie nosić imię Billy’ego Wildera – amerykańskiego scenarzysty, reżysera, producenta i autora słynnej komedii "Pół żartem, pół serio”.

Dlaczego Wildera? Bo hollywoodzki twórca był bardzo związany z Małopolską – urodził się w 1906 r. właśnie w Suchej Beskidzkiej.

 W Rabce-Zdroju zostanie wreszcie zbudowana nowoczesna i funkcjonalna siedziba teatru lalek "Rabcio”, który - choć działa od 1949 r. - do dziś nie doczekał się siedziby z prawdziwego zdarzenia. Teraz, dzięki unijnemu wsparciu w wysokości prawie 6 mln zł, aktorzy będą mogli pracować w odpowiednich warunkach.

Aktywny odpoczynek

Dzięki prawie 13 mln z RPO całkowicie zmieni swoje oblicze także park miejski w Miechowie. Powstaną w nim korty tenisowe, boiska do gier zespołowych, nowe place zabaw dla dzieci oraz trasy do jazdy na rolkach i rowerach. Po sportowym wypoczynku będzie można zaczerpnąć oddechu piknikując na wyspie, która znajduje się pośrodku płynącego przez park potoku – Miechówki. Nowy blask zyska też zabytkowy "Dom Ogrodnika”.

Pańska Góra w Beskidzie Andrychowskim zyska ścieżki rowerowe i spacerowe, które zimą zamienią się w trasy narciarstwa biegowego z prawdziwego zdarzenia. Powstaną w nim też place zabaw i specjalne strefy rekreacji oraz park trampolin. W sumie będzie to kosztowało 12 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.