PARTNER PORTALU
  • BGK

Rok rządów: Ministerstwo Rozwoju przyspieszyło wykorzystanie funduszy z UE. Co jeszcze zrobiło przez pierwszy rok?

  • PAP/AT    15 listopada 2016 - 08:19
Rok rządów: Ministerstwo Rozwoju przyspieszyło wykorzystanie funduszy z UE. Co jeszcze zrobiło przez pierwszy rok?
Ministerstwo Rozwoju podsumowało rok rządu (Mateusz Morawiecki, fot.mr.gov.pl)

• Elementem rocznego dorobku Ministerstwa Rozwoju jest m.in. nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych, która weszła w życie pod koniec lipca.
• Kolejny segment działań resortu rozwoju dotyczy inwestycji.
• Resort rozwoju chwali się ponadto przyspieszeniem wykorzystania funduszy europejskich z perspektywy 2014-2020.
Cieniem na sytuacji gospodarczej naszego kraju kładzie się natomiast kwestia inwestycji, a co za tym idzie mniejszy niż planowany wzrost PKB (pierwotnie planowano na 2016 r. 3,8 proc.).

"Jesteśmy rzeczywiście dzisiaj w takim dołku inwestycji publicznych, które w przyszłym roku bardzo wyraźnie odbiją. Co do tego, w jaki sposób to się przełoży na wzrost PKB, to trzymamy się tych prognoz, które są założone w ramach budżetu państwa, czyli w tym roku zrewidowany wzrost PKB na poziomie 3,4 proc., a w przyszłym - 3,6 proc." - mówił niedawno wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. "W przyszłym roku, jestem przekonany, że nastąpi odbicie inwestycji w sektorze budowlanym i podsektorach szeroko rozumianego sektora administracji publicznej" - wskazał.

Nasz kraj cały czas zmaga się też z deflacją, jednak, według Morawieckiego, "ważne z punktu widzenia budżetu jest to, że odbija inflacja".

Informację nt. planowanych rozwiązań do uregulowania w ramach "Pakietu Konstytucji Biznesu" Morawiecki ma przedstawić na wtorkowym posiedzeniu rządu. Sam dokument ma być zaprezentowany podczas kongresu 590, który odbędzie się w czwartek i piątek w Rzeszowie. "Konstytucja dla biznesu" ma ustanowić podstawowe zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej oraz usprawnić relacje z urzędami, zastępując obowiązującą ustawę o swobodzie działalności gospodarczej nowym aktem prawnym prawa gospodarczego. Zapowiadając w ubiegłym tygodniu przedstawienie "Konstytucji dla biznesu", Morawiecki podkreślał, że będzie to pakiet ustaw, którego rdzeniem będzie nowa, prowolnościowa ustawa określająca zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Czytaj też: Jak wyglądał pierwszy rok rządów PiS?

Z kolei pakiet 100 zmian dla firm ma na celu usunięcie konkretnych barier w prawie, które stoją na przeszkodzie w rozwoju przedsiębiorstw. Jeden z projektów ustaw realizujących pakiet, dotyczący poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, w minionym tygodniu został przyjęty przez rząd. Kolejne projekty, w tym tzw. pakiet wierzycielski (chodzi o usprawnienie dochodzenia należności i zapobieganie zatorom płatniczym), przyjął już Stały Komitet RM i czekają one na rozpatrzenie przez rząd.

Niektóre inne zmiany planowane w ramach pakietu to: sukcesja przedsiębiorstwa osoby fizycznej (m.in. niezakłócone funkcjonowanie jednoosobowej działalności gospodarczej po śmierci właściciela), czy skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja (m.in. krótszy okres przechowywania akt osobowych i dokumentacji pracowniczej po zakończeniu stosunku pracy - 10 lat zamiast obecnych 50).

Elementem rocznego dorobku MR jest również nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych, która weszła w życie pod koniec lipca. W założeniu resortu stanowi ona pierwszy etap przekształcania systemu zamówień publicznych w silny instrument realizacji polityki gospodarczej i społecznej państwa. Nowela przewiduje m.in.: odchodzenie od kryterium najniższej ceny w przetargach, ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw, uwzględnienie punktów za innowacyjność i klauzul społecznych, premiowanie przedsiębiorców zatrudniających na umowę o pracę.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.