PARTNER PORTALU
  • BGK

Rowerowe patrole policji na pograniczu polsko-słowackim

  • PAP    8 sierpnia 2011 - 14:07
Rowerowe patrole policji na pograniczu polsko-słowackim

12 policjantów z Małopolski i Słowacji rozpoczęło szkolenie z wykorzystania roweru w służbie patrolowej.
W najbliższych dniach rowerowe patrole pojawią się na pograniczu polsko-słowackim.

Jak poinformowała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji, szkolenie potrwa do piątku.

„Policjanci nauczą się, jak można wykorzystać rower m.in. do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, skutecznego pościgu czy do użycia pojazdu jako środka ochrony i obrony” – powiedziała.

Szkolenie będę prowadzić trenerzy małopolskiej policji przygotowani do tego przez ekspertów w Ośrodku Szkolenia Policji w Holandii. Podczas zajęć funkcjonariuszy zapoznają się z taktyką i techniką pełnienia służby rowerowej na wzór holenderski, który jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie.

Zakup 12 rowerów oraz szkolenie 34 funkcjonariuszy jest współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

W zajęciach uczestniczą także policjanci słowaccy. W ramach programu policja zakupi także 20 par nart, które będą wykorzystane podczas zimowych patroli na stokach narciarskich.

Na realizację projektu „Wzmocnienie usług turystycznych i sportowych poprzez zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu polsko–słowackim – bez względu na porę roku” małopolska policja otrzymała 40 tys. euro.

Jak wyjaśniła Padło, patrole rowerowe od kilku lat funkcjonują w Krakowie, gdzie bardzo dobrze spełniają swoją rolę. „Łatwiej jest dotrzeć na rowerze niż samochodem np. w ciasne uliczki czy poruszać się w tłumie” – powiedziała.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.