PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbudowują jedyny w regionie Ośrodek Braille’a

  • AW/lkujawsko-pomorskie.pl    11 lipca 2011 - 16:45
Rozbudowują jedyny w regionie Ośrodek Braille’a

Niedługo rozpocznie się rozbudowa budynku warsztatów szkolnych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Zaplecze dydaktyczne placówki powiększy się o 26 sal dydaktycznych. Rozpoczynają się też przygotowania do budowy sali gimnastycznej.
Ośrodek im Braille’a w Bydgoszczy jest placówką dla dzieci i młodzieży niewidomej, słabowidzącej, głuchoniewidomej oraz ze złożoną niepełnosprawnością. To jednostka organizacyjna samorządu województwa i jedyna tego typu placówka w województwie i północnej części Polski. Obecnie w ośrodku kształci się ponad 270 uczniów.

- Stworzenie osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków do nauki i zdobywania zawodu  to jeden z warunków do właściwego przygotowania ich do samodzielnego życia i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki (sprawdź notowania/zabierz głos).

Wartość inwestycji, która zakłada rozbudowę budynku warsztatów szkolnych o nowe dwukondygnacyjne skrzydło, to 5,3 miliona złotych ( z czego dofinansowanie z EFRR  wynosi ok. 3,4 mln zł). Rozbudowa jest projektem realizowanym przez Urząd Marszałkowski. Wykonawca inwestycji otrzymał już pozwolenie na budowę. Prace ruszą jeszcze w lipcu.

W ramach realizacji inwestycji w nowym skrzydle budynku powstanie 26 sal dydaktycznych i pracowni. Wśród nich będą 4 sale zajęć wczesnej interwencji dla dzieci z dysfunkcją wzroku, przygotowujących dzieci niewidome do życia z niepełnosprawnością. Do tej pory ośrodek nie miał możliwości prowadzenia tego typu zajęć. Powstaną też pomieszczenia z aneksami kuchennymi, sale dostosowane do nauki zawodów: pracownik obsługi hotelowej i rolnik oraz pracownie (między innymi: hotelarska, gastronomiczna, zajęć plastycznych i informatyczna). Powierzchnia ośrodka powiększy się o 1,3 tysiąca metrów kwadratowych.

Rozpoczynają się też przygotowania do rozszerzenia rozbudowy ośrodka o nową salę gimnastyczną. Decyzję o realizacji tej inwestycji podjęli na ostatniej sesji radni województwa. W tym roku powstanie koncepcja techniczna projektu budowy sali. Szacowany koszt budowy to 2 miliony złotych.

W ramach realizacji innego projektu zostanie przeprowadzona termomodernizacja budynków ośrodka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.