PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozkwitnie turystyka pod Częstochową

  • PAP    22 kwietnia 2012 - 11:56

Nowa infrastruktura turystyczna powstanie w Olsztynie pod Częstochową.
Gmina zdobyła unijną dotację, za którą m.in. utworzy park u podnóża ruin olsztyńskiego zamku z XIV w., zbuduje parking pod rezerwatem Sokole Góry i przedłuży tam istniejącą ścieżkę rowerową.

W ramach projektu, o wartości ponad 1,6 mln zł, w lesie u podnóża olsztyńskiego zamku powstanie park z alejkami i elementami małej architektury: ławkami, lampami, stanowiskami grillowymi i koszami na śmieci. Wytyczone zostaną wejścia na teren parku, polany rekreacyjne, a także ścieżka zjazdów górskich.

Park pod zamkiem będzie połączony ścieżką rowerową z drugą olsztyńską atrakcją turystyczną – rezerwatem Sokole Góry. W ramach przedsięwzięcia powstanie przedłużenie niedawno zbudowanego odcinka ścieżki na wysokości Góry Biakło – do okolic parkingu pod rezerwatem. Nowy odcinek asfaltowej drogi dla rowerów będzie miał niecałe 900 m długości i 2 m szerokości.

Przy rezerwacie Sokole Góry zaplanowano budowę parkingu i stworzenie miejsca obsługi turystów zmotoryzowanych. Powstaną tam: wiaty, stoły z ławkami, kosze na śmieci, miejsca piknikowe, stojaki na rowery i narty, stanowiska postojowe dla samochodów osobowych i autokarów.

„To miejsce tak licznie odwiedzane przez turystów od dawna zasługiwało na zagospodarowanie. W końcu to główny, a właściwie jedyny parking pod rezerwatem” – zaznaczył wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski.

Na realizację zadania – oszacowanego na 1 623 500 zł – gmina zdobyła w konkursie 1 379 975 zł unijnej dotacji. Środki pochodzą z puli na infrastrukturę związaną z turystyką regionalnego programu operacyjnego woj. śląskiego na lata 2007-2013.

Władze Olsztyna reklamują gminę jako dobre miejsce dla turystów. Prócz leżących na Szlaku Orlich Gniazd ruin jurajskiej warowni w okolicy znajduje się m.in. położony na wapiennych wzgórzach leśny rezerwat Sokole Góry z jaskiniami, w których zimują nietoperze, kamieniołom Kielniki ze ścieżką geologiczną, zaadaptowany na restaurację zabytkowy spichlerz, centrum psich sportów oraz liczne ścieżki piesze, konne i rowerowe.

Gmina przedstawia się też w mediach i materiałach promocyjnych jako polskie centrum nordic walking, czyli popularnych wędrówek z kijkami.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.