PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęli negocjacje o unijną kasę

  • umwo.opole.pl    6 kwietnia 2011 - 16:36

Województwo opolskie jako pierwsze rozpoczęło rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie podziału pieniędzy z Krajowej Rezerwy Wykonania. Marszałek Józef Sebesta spotkał się z nimi w Brukseli, w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej KE.
Rozmowy były trudne i mimo mocnych argumentów, prezentowanych przez marszałka, nie udało się przekonać urzędników europejskich do dofinansowania projektów lokalnych dróg dojazdowych do terenów inwestycyjnych. Komisja Europejska prezentuje w tej sprawie twarde stanowisko – inwestycje w drogi lokalne nie spełniają wymogów związanych ze wzrostem konkurencyjności i innowacyjności regionu. – Można przypuszczać, że to stanowcze stanowisko jest przesłanką do przeorientowania priorytetów w przyszłej Polityce Spójności – mówi marszałek. Dlatego trzeba będzie przeorientować także plany regionu, dotyczące przeznaczenia pieniędzy na ochronę zdrowia, rozwój turystyki i promocję. Jak podkreślał marszałek, trzeba będzie wykazać, że proponowane przez nas działania zawierają elementy innowacyjne, wpływające na wzrost konkurencyjności województwa opolskiego.

W Brukseli dyskutowano też o projektach dotyczących wsparcia Centrów Kształcenia Ustawicznego. Komisja Europejska jest gotowa zgodzić się na te projekty – pod warunkiem, że będą one komplementarne z działaniami zaplanowanymi w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Oznacza to, że projekty, realizowane w ramach KRW, mają doposażyć centra w nowoczesny sprzęt, zaś w ramach EFS-u trzeba doskonalić umiejętności korzystania z tych nowoczesnych urządzeń.

W związku takim stanowiskiem Komisji Europejskiej konsultacje nad podziałem dodatkowej puli euro będą się toczyć dalej, ale proces ten musi się odbywać szybko i sprawnie. Kolejne spotkanie w Brukseli odbędzie się już prawdopodobnie w maju, a ostateczna decyzji Komisji w sprawie zmian w Regionalnym Programie Operacyjnym powinna zapaść do końca tego roku.

- Dobrze jest wygrywać konkurs, ale jak przychodzi do dzielenia pieniędzy, to czasem wydaje się, że lepiej byłoby ich nie mieć – tak komentował marszałek Józef Sebesta to spotkanie. – Kto otrzyma w ramach KRW niewielką kwotę, nie będzie miał problemów z jej podziałem. My mamy 58 mln euro i wiele oczekiwań w regionie, związanych z tymi pieniędzmi. Wszystkich, niestety, nie uda się zadowolić.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.