PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO 2014-2020: Pomorskie liderem w wydatkowaniu środków z UE

  • PAP/AT    25 października 2016 - 09:45
RPO 2014-2020: Pomorskie liderem w wydatkowaniu środków z UE
Do połowy października 2016 r.. zarząd województwa pomorskiego podpisał 169 umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO na lata 2014-2020 (fot.pixabay.com)

• Województwo pomorskie jest krajowym liderem w kontraktowaniu unijnych środków.
• Do połowy października samorząd rozdysponował 22 procent funduszy składających się na Regionalny Program Operacyjny regionu na lata 2014-2020 - wynika z danych urzędu marszałkowskiego w Gdańsku.
Wielkość RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to około 8 miliardów złotych (1,864 miliarda euro, na którą to sumę składają się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości około 1,34 mld euro i Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości ponad 524 mln euro.).

Do połowy października br. zarząd województwa pomorskiego podpisał 169 umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO na lata 2014-2020. W ramach tych umów beneficjenci otrzymają w sumie 1,77 mld złotych (łączna wartość projektów, które będą realizowane dzięki wsparciu to 2,4 mld zł).

Suma środków, jakie już przyznano, stanowi 22 procent całego budżetu RPO. "Nasze województwo jest pod tym względem liderem w stosunku do innych regionów Polski" - powiedziała wicedyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Agnieszka Surudo.

Czytaj też: Fundusze unijne, opóźnienia w RPO: Resort pracuje nad uproszczeniami procedur

Zdaniem Surudo tak dobra pozycja wynika m.in. z tego, że samorząd zadbał o to, by - w ramach poprzedniego RPO - przyznać beneficjentom środki na wykonanie dokumentacji technicznej wielu inwestycji. "Chodziło o istotne projekty, o których wiedzieliśmy, że wnioskodawcy będą zabiegać o unijne środki na ich realizację" - powiedziała Surudo dodając, że mając gotową dokumentację techniczną, samorządy czy inne podmioty mogły wystąpić o fundusze już niedługo po uruchomieniu konkursów z aktualnego RPO.

Dziewięć projektów, którym już przyznano dofinansowanie (projekty te warte są w sumie 625 mln zł, a dofinansowanie wyniosło ponad 465 mln zł) dotyczy transportu. Są wśród nich rewitalizacja drogi kolejowej prowadzącej z Malborka do Torunia, rozbudowa kilku dróg wojewódzkich (głównie odcinków prowadzących z pomorskich miejscowości do węzłów autostrady A1) oraz budowa dwóch węzłów integracyjnych (powstają w miejscach, gdzie można pozostawić auto czy rower i skorzystać z transportu publicznego) - w Kartuzach i Gołubiu.

W ramach projektu Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+ (wartość projektu - 430 mln zł, w tym ponad 365 mln zł ze środków unijnych) wsparcie w postaci kredytów, pożyczek, poręczeń i inwestycji kapitałowych otrzymają mikro-, małe i średnie firmy w regionie. Z kolei projekt "Pomorski Broker Eksportowy" (wart ponad 84 mln zł, z czego 64 mln zł to dofinansowanie z UE) ma pomóc pomorskim firmom chcącym rozwijać eksport.

Wart 184 mln zł (w tym 143 mln zł dofinansowania z UE) projekt "Pomorskie e-zdrowie" ma pomóc w ucyfrowieniu 16 podmiotów leczniczych (to najczęściej duże szpitale) zarządzanych przez samorząd. Spójne systemy informatyczne mają pozwolić na lepszą wymianę informacji między placówkami, ale też zapewnić pacjentom dostęp przez internet do swoich danych medycznych.

W ramach podpisanych umów, kosztem 306 mln zł (w tym 213 mln zł dofinansowania) przeprowadzona zostanie też modernizacja energetyczna budynków publicznych na terenie województwa. Prawie 209 mln zł (w tym ponad 129 mln zł dotacji) przeznaczonych zostanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej, w tym przebudowę 14 i postawienie dwóch nowych oczyszczalni ścieków, budowę 233 km kanalizacji sanitarnej oraz trzech miejsc zagospodarowania osadów ściekowych.×
KOMENTARZE (1)

  • artmetic ekonsulting, 2016-11-23 01:26:04

    Dotacje unijne z regionalnych PO: zajrzyj na stronę Artmetic!