RPO 2014-2020: Wielkopolskie w czołówce regionów pod względem wydawania środków UE

• Do końca 2016 roku samorządy województw powinny zaangażować w projekty objęte zawartymi już umowami na dofinansowanie 19 proc. środków ze swoich programów operacyjnych
• Wielkopolska jest na drugim miejscu w kraju pod względem procentowej wielkości kontraktacji środków z RPO.
• Wartość umów zawartych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) wynosi 15,6 proc. alokacji całego programu.
RPO 2014-2020: Wielkopolskie w czołówce regionów pod względem wydawania środków UE
Marek Woźniak podkreślił, że, jego zdaniem, obecne wyniki dotyczące kontraktowania unijnych środków przez poszczególne regiony nie powinny budzić niepokoju (fot.pixabay.com)

Według oceny stanu realizacji RPO z 6 października br., średni poziom kontraktacji w kraju wynosi 7,4 proc. alokacji. W najlepszym pod tym względem województwie pomorskim osiągnięto wynik 22 proc.

Do końca tego roku samorządy województw powinny zaangażować w projekty objęte zawartymi już umowami na dofinansowanie 19 proc. środków ze swoich programów operacyjnych. Według obecnych wyliczeń, Wielkopolska znajdzie się w gronie tych regionów, które przekroczą założony przez stronę rządową wskaźnik.

"My bez wątpienia ten próg przekroczymy; w tej chwili jesteśmy już bardzo mocno rozpędzeni. Jest jeszcze kilka procedur konkursowych, które będziemy uruchamiać, jest duże zaawansowanie kontraktacji" - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jak podkreślił, Wielkopolska znalazła się w gronie wiodących regionów, bo potrafiła odpowiednio szybko działać.

"Jako pierwsi w kraju dostaliśmy potwierdzenie, że nasza struktura organizacyjna jest zdolna i uprawniona do tego, żeby wdrażać fundusze. Jako jedni z pierwszych zakończyliśmy negocjacje z Komisją Europejską i jako jedni z pierwszych przegłosowaliśmy przez Komitet Monitorujący wszystkie szczegóły dotyczące osi priorytetowych. Ważne jest też to, że mamy dobrze napisany, dobrze wynegocjowany program" - powiedział Woźniak.

Czytaj też: Fundusze unijne, opóźnienia w RPO: Resort pracuje nad uproszczeniami procedur

Jak powiedział dyrektor departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Grzegorz Potrzebowski, do 6 października tego roku w ramach Programu podpisanych zostało ponad 640 umów o dofinansowanie.

"Tu jesteśmy zdecydowanym liderem w skali kraju. Wartość środków unijnych w tych umowach wynosi 1 mld 623 mln zł, co daje 15,6 proc. alokacji całego programu. Jeżeli chodzi o nabory pozakonkursowe, to zidentyfikowaliśmy projekty o wartości 1 mld 356 mln zł. Budżet wszystkich ogłoszonych do tej pory naborów stanowi prawie 50 proc. alokacji WRPO 2014+. Jeszcze do końca tego roku planujemy ogłosić 11 naborów wniosków w trybie konkursowym" - powiedział.

Grzegorz Potrzebowski poinformował, że w listopadzie Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjmie harmonogram naboru wniosków na 2017 r.; liczba konkursów ma być podobna do tej z obecnego roku.

"Wielkopolska jest również w czołówce regionów w Polsce, biorąc pod uwagę wdrażanie pozadotacyjnych form dofinansowania. 186 mln euro to alokacja na wsparcie projektów rozwoju przedsiębiorczości, poprawy efektywności energetycznej oraz rewitalizacji. 120 mln euro dotyczyć będzie wsparcia przedsiębiorstw z sektora MŚP" - powiedział.

"Obecny etap wdrażania jest bardzo żmudny - przygotowywanie naborów, dokumentacji konkursowej, ocena wniosków, podpisywanie kolejnych umów, to skomplikowany proces. Ale pierwsze efekty już możemy dostrzegać. Po 2018 r. czeka nas przegląd śródokresowy programu w ramach ram wykonania i, patrząc na dotychczasową dynamikę realizacji, wszystkie określone wskaźniki powinny zostać osiągnięte" - podał Potrzebowski.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE