PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO 2014-2020: Wielkopolskie w czołówce regionów pod względem wydawania środków UE

  • PAP/AT    25 października 2016 - 10:20
RPO 2014-2020: Wielkopolskie w czołówce regionów pod względem wydawania środków UE
Marek Woźniak podkreślił, że, jego zdaniem, obecne wyniki dotyczące kontraktowania unijnych środków przez poszczególne regiony nie powinny budzić niepokoju (fot.pixabay.com)

• Do końca 2016 roku samorządy województw powinny zaangażować w projekty objęte zawartymi już umowami na dofinansowanie 19 proc. środków ze swoich programów operacyjnych
• Wielkopolska jest na drugim miejscu w kraju pod względem procentowej wielkości kontraktacji środków z RPO.
• Wartość umów zawartych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) wynosi 15,6 proc. alokacji całego programu.
Według oceny stanu realizacji RPO z 6 października br., średni poziom kontraktacji w kraju wynosi 7,4 proc. alokacji. W najlepszym pod tym względem województwie pomorskim osiągnięto wynik 22 proc.

Do końca tego roku samorządy województw powinny zaangażować w projekty objęte zawartymi już umowami na dofinansowanie 19 proc. środków ze swoich programów operacyjnych. Według obecnych wyliczeń, Wielkopolska znajdzie się w gronie tych regionów, które przekroczą założony przez stronę rządową wskaźnik.

"My bez wątpienia ten próg przekroczymy; w tej chwili jesteśmy już bardzo mocno rozpędzeni. Jest jeszcze kilka procedur konkursowych, które będziemy uruchamiać, jest duże zaawansowanie kontraktacji" - powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jak podkreślił, Wielkopolska znalazła się w gronie wiodących regionów, bo potrafiła odpowiednio szybko działać.

"Jako pierwsi w kraju dostaliśmy potwierdzenie, że nasza struktura organizacyjna jest zdolna i uprawniona do tego, żeby wdrażać fundusze. Jako jedni z pierwszych zakończyliśmy negocjacje z Komisją Europejską i jako jedni z pierwszych przegłosowaliśmy przez Komitet Monitorujący wszystkie szczegóły dotyczące osi priorytetowych. Ważne jest też to, że mamy dobrze napisany, dobrze wynegocjowany program" - powiedział Woźniak.

Czytaj też: Fundusze unijne, opóźnienia w RPO: Resort pracuje nad uproszczeniami procedur

Jak powiedział dyrektor departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Grzegorz Potrzebowski, do 6 października tego roku w ramach Programu podpisanych zostało ponad 640 umów o dofinansowanie.

"Tu jesteśmy zdecydowanym liderem w skali kraju. Wartość środków unijnych w tych umowach wynosi 1 mld 623 mln zł, co daje 15,6 proc. alokacji całego programu. Jeżeli chodzi o nabory pozakonkursowe, to zidentyfikowaliśmy projekty o wartości 1 mld 356 mln zł. Budżet wszystkich ogłoszonych do tej pory naborów stanowi prawie 50 proc. alokacji WRPO 2014+. Jeszcze do końca tego roku planujemy ogłosić 11 naborów wniosków w trybie konkursowym" - powiedział.

Grzegorz Potrzebowski poinformował, że w listopadzie Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjmie harmonogram naboru wniosków na 2017 r.; liczba konkursów ma być podobna do tej z obecnego roku.

"Wielkopolska jest również w czołówce regionów w Polsce, biorąc pod uwagę wdrażanie pozadotacyjnych form dofinansowania. 186 mln euro to alokacja na wsparcie projektów rozwoju przedsiębiorczości, poprawy efektywności energetycznej oraz rewitalizacji. 120 mln euro dotyczyć będzie wsparcia przedsiębiorstw z sektora MŚP" - powiedział.

"Obecny etap wdrażania jest bardzo żmudny - przygotowywanie naborów, dokumentacji konkursowej, ocena wniosków, podpisywanie kolejnych umów, to skomplikowany proces. Ale pierwsze efekty już możemy dostrzegać. Po 2018 r. czeka nas przegląd śródokresowy programu w ramach ram wykonania i, patrząc na dotychczasową dynamikę realizacji, wszystkie określone wskaźniki powinny zostać osiągnięte" - podał Potrzebowski.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.