PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO 2014-2020 woj. małopolskiego: Nabór wniosków na rewitalicję, edukację, biznes

  • PAP/MN    31 marca 2017 - 09:41
RPO 2014-2020 woj. małopolskiego: Nabór wniosków na rewitalicję, edukację, biznes
Małopolski urząd marszałkowski zapowiada wkrótce kolejne konkursy. (fot. pixabay)

Rusza 11 konkursów na środki unijne w woj. małopolskim.
• Ponad 1,2 mld zł z Unii Europejskiej przeznaczy województwo małopolskie na dofinansowania w ramach 11 konkursów, do których nabory rozpoczynają się w piątek, 31 marca.

• Wsparcie otrzymają najlepsze przedsięwzięcia m.in. rewitalizacyjne, prorodzinne, edukacyjne.

• Spośród uruchomionych w piątek konkursów najwyższa kwota do rozdysponowania - 555 mln zł - jest w konkursie dla gmin wiejskich.

• Inne projekty dotyczą min. żłobków, przeciwdziałania wykluczeniom, innowacyjnych przedsiębiorstw cz szkół. Kolejne konkursy wkrótce. 

Na pomoc mogą liczyć także autorzy projektów prozdrowotnych, proekologicznych, biznesowych i przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu. Rozstrzygnięcie większości konkursów nastąpi jesienią.

Jak poinformował małopolski urząd marszałkowski, 11 konkursów, do których nabór rusza w piątek, to tylko niektóre spośród planowanych na ten rok. Łącznie w 2017 r. zostanie uruchomionych 37 konkursów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Informacje o kolejnych naborach są na stronie rpo.małopolska.pl.

Spośród uruchomionych w piątek konkursów najwyższa kwota do rozdysponowania - 555 mln zł - jest w konkursie dla gmin wiejskich (nabór wniosków do 30 czerwca), małych i średnich miast (do 8 czerwca) i największych siedmiu miast województwa (do 1 czerwca). Dofinansowanie otrzymają ci, którzy zaproponują najciekawsze plany rewitalizacji publicznych przestrzeni i placówek.

Czytaj też: Opolskie: 13 mln zł dotacji na rozwój teleinformatyki

W ramach trzech konkursów na działania przeciwdziałające wykluczeniom samorząd małopolski przeznaczy ponad 203 mln zł. Pierwszy z konkursów zakłada realizację programów na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem (nabór wniosków do 10 maja), drugi dofinansuje zadania polegające na tworzeniu lub polepszeniu jakości placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży (do 24 maja), w ramach trzeciego uzyskać można zastrzyk finansowy na projekty z zakresu teleopieki (do 24 maja).

Zainteresowani tworzeniem lub rozbudowaniem istniejących żłobków i klubów dla dzieci do trzeciego roku życia mogą do 19 kwietnia ubiegać się o środki z puli 36 mln zł. Konkurs czeka także na ośrodki medyczne, które do 5 maja mogą starać się o dofinansowanie z kwoty 137,5 mln zł.

Czytaj też: Dotacje unijne w regionach na lata 2014-2020 rozdzielane są zbyt wolno

Samorząd Małopolski ma również środki do rozdysponowania na wsparcie innowacyjnych przedsiębiorstw. Na dotację mogą liczyć mikro-, małe i średnie firmy, które do końca sierpnia złożą wnioski o dofinansowanie swoich prac badawczych. W tym przypadku urząd marszałkowski rozdzieli 173 mln zł. Z kolei drugi, podobny konkurs, jest przeznaczony dla instytucji i jednostek samorządu terytorialnego, które chcą udoskonalać ośrodki innowacji i rozwijać infrastrukturę badawczą w centrach technologicznych - do rozdziału w tym konkursie jest 112,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Nabór wniosków trwa do 9 maja.

Do 26 lipca przyjmowane są wnioski od szkół, które chcą uczestniczyć w projekcie Małopolska Chmura Edukacyjna. Licea, szkoły zawodowe i technika mogą otrzymać środki z puli prawie 9 mln zł na organizację nieszablonowych zajęć, np. wirtualnych wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych prowadzonych przez nauczycieli akademickich.

Oprócz konkursów, które ruszą ostatniego dnia marca, od 27 marca zainteresowani przedsiębiorcy oraz jednostki samorządowe mogą się ubiegać o wsparcie działań proekologicznych, np. na unowocześnienie punktów selektywnego zbierania i przetwarzania odpadów czy usuwanie rakotwórczego azbestu. Nabór do tego konkursu trwa do 5 maja, do podziału pomiędzy przyszłych beneficjentów jest prawie 87 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.