PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO 2014-2020, wydatkowanie: Jak województwa radzą sobie z kontraktowaniem środków UE? Są problemy

  • AT    25 października 2016 - 11:05
RPO 2014-2020, wydatkowanie: Jak województwa radzą sobie z kontraktowaniem środków UE? Są problemy
Średni poziom kontraktacji w ramach RPO w kraju to 7,4 proc. alokacji (fot.pixabay.com)

• Do końca 2016 r. roku samorządy województw powinny zaangażować w projekty objęte zawartymi już umowami na dofinansowanie 19 proc. środków ze swoich programów operacyjnych na lata 2014-2020.
• Z informacji zebranych we wszystkich regionach wynika, iż prawdopodobnie tylko część województw osiągnie zakładane wskaźniki.
Według najnowszych danych, średni poziom kontraktacji w ramach RPO w kraju to 7,4 proc. alokacji. W najlepszym pod tym względem woj. pomorskim osiągnięto wynik 22 proc.

Województwa pomorskie, wielkopolskie i opolskie zakontraktowały dotąd największy procent unijnych środków z Regionalnych Programów Operacyjnych. W pozostałych województwach wartość umów zawartych w ramach RPO nie przekracza 10 proc. całej puli dla danego regionu.

Marszałkowie województw, gdzie zaawansowanie kontraktowania środków z RPO jest obecnie na niskim poziomie – jak Warmińsko-Mazurskie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Podlaskie czy Zachodniopomorskie – wśród przyczyn opóźnień w uruchamianiu środków wskazują m.in. niedoskonałości prawne i proceduralne na poziomie centralnym. Świadomość tego typu problemów na także resort rozwoju.

- Od kilku miesięcy opracowujemy system uproszczeń - radykalnych uproszczeń, aby to, co jest tylko możliwe, nie było wymagane – mówiła podczas niedawnego kongresu samorządowego w Opolu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, oceniając obecne zaawansowanie realizacji RPO na ok. 30 proc. zakładanego na koniec tego roku planu.

Na konieczność uproszczeń proceduralnych wskazuje m.in. marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski, który potwierdza, że procedury RPO są bardziej skomplikowane niż w poprzedniej perspektywie finansowej. „Robimy wszystko, aby zastosować jak najwięcej uproszczeń. Są w tej sprawie wysyłane monity do Komisji Europejskiej” – podkreślił marszałek, zaznaczając, że ocena wydawania unijnych pieniędzy jest dziś przedwczesna.

- Każde województwo ma swoje harmonogramy i nakreślony plan działania. Sześć województw podpisało RPO pół roku wcześniej, ustępując w negocjacjach, więc to półroczne przesunięcie jest dzisiaj widoczne we wdrażaniu – powiedział Sosnowski, wyrażając nadzieję, że Lubelskie osiągnie na koniec roku zakładany 19-procentowy wskaźnik zakontraktowania środków, choć na początku września było to zaledwie ok. 2 proc.

Jak samorządy sobie radzą? Zobaczcie:

Dolnośląskie

Kujawsko-Pomorskie

Lubelskie

Lubuskie

Łódzkie

Małopolskie×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.