PARTNER PORTALU
  • BGK

RPO, dolnośląskie, lubuskie,wielkopolskie: Kontrakty Terytorialne do zmiany

  • PAP/aw    28 lipca 2015 - 20:15

Rząd zatwierdził aneksy do Kontraktów Terytorialnych dla trzech regionów. Zmieni się zakres i warunki dofinansowania Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Co to oznacza dla planowanych inwestycji?
Kolejne stacje metra w stolicy, a w regionach drogi, linie kolejowe i energetyczne - to niektóre z wartych dziesiątki miliardów złotych inwestycji, które będą realizowane w latach 2014-2020 w ramach Kontraktów Terytorialnych - czyli umów zawartych pomiędzy rządem a samorządami ws. finansowania kluczowych przedsięwzięć w regionach.

Przypomnijmy, rząd zatwierdził Kontrakty Terytorialne pod koniec ub.r.

Każdy kontrakt składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy celów rozwojowych i priorytetowych inwestycji dla danego regionu. To rząd zaakceptował w ub.r. Druga część kontraktu obejmuje zapisy ws. zakresu i warunków dofinansowania RPO.

Negocjacje rządu z samorządami dotyczyły jedynie wysokości środków z budżetu państwa na część wkładu krajowego na współfinansowanie projektów realizowanych w ramach RPO. Pozostałe środki, obok unijnych, które mogą być zaangażowane w realizację przedsięwzięć w kontraktach, to m.in. pieniądze budżetu danego województwa, budżety innych jednostek samorządu terytorialnego, środki jednostek sektora finansów publicznych, państwowych funduszy celowych, a także prywatne.

Wysokość wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) to wynik zaakceptowanych przez Komisję Europejską programów regionalnych.

Rząd zatwierdził aneksy do Kontraktów Terytorialnych dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) wyjaśniło we wtorek, że "na podstawie zaktualizowanych Kontraktów Terytorialnych regiony będą mogły rozpocząć wdrażanie regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020".

W latach 2014-2023 środki publiczne (europejskie i krajowe) na działania z zakresu polityki rozwoju w skali całego kraju mogą wynieść ok. 400 mld zł, w tym w woj. dolnośląskim - ok. 27,9 mld zł, w woj. lubuskim - ok. 11,8 mld zł, woj. wielkopolskim - ok. 29,6 mld zł.

Aneksy nie wprowadzają zmian w planowanych inwestycjach.

Kontrakty Terytorialne- najważniejsze inwestycje

Najważniejsze przedsięwzięcia planowane w woj. dolnośląskim to m.in.: inwestycje na drogach S3 i S5, obwodnica Kłodzka, prace na liniach kolejowych, rozwój wrocławskiej kolei aglomeracyjnej, budowa i wyposażenie SOR w szpitalu Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie, modernizacja Panoramy Racławickiej czy przebudowa basenu przy ul. Wejherowskiej we Wrocławiu.

Wśród przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w woj. lubuskim znalazły się m.in.: budowa drogi ekspresowej S3 Sulechów-Legnica, prace na liniach kolejowych, projekty związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, a także dotyczące modernizacji zabudowy regulacyjnej Odry.

Wśród projektów w woj. wielkopolskim są m.in. inwestycje na drogach S5: Wrocław-Bydgoszcz, prace na liniach kolejowych: E 59, C-E 65, nr 881, nr 815, nr 816, zapewniające główne połączenia w regionie w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego, Leszna, aglomeracji śląskiej, Wrocławia, i Bydgoszczy, a także budowa siedziby Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.