PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska. Unijne pieniądze na modernizację budynku w kolonii robotniczej Ficinus

  • PAP/KDS    12 marca 2018 - 09:24
Ruda Śląska. Unijne pieniądze na modernizację budynku w kolonii robotniczej Ficinus
Całkowity koszt renowacji Kolonii oszacowano łącznie na 2,8 mln zł, miasto pozyskało 1,5 mln dotacji z RPO. (fot. Twitter/Ruda Śląska)

Modernizację i renowację miejskiego budynku w kolonii robotniczej Ficinus z 1867 r. planuje – przy wsparciu środków UE – samorząd Rudy Śląskiej.
  • Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w dzielnicy Rudy Śląskiej - Wirku.
  • Dzięki nowym funkcjom tego obiektu cała kolonia spełni wymogi Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, na którym się znajduje.
  • Całkowity koszt renowacji Kolonii oszacowano łącznie na 2,8 mln zł, miasto pozyskało 1,5 mln dotacji z RPO.

Osiedle powstało dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie Pokój). Kolonia składa się z szesnastu domów i jest jednym z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Wszystkie budynki zbudowano z piaskowca, a otwory okienne i drzwiowe ozdobiono ceglanym obramieniem.

Utworzony ponad 10 lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim. Kolonia Ficinus jest jedynym zabytkiem z Rudy Śląskiej położonym na Szlaku. W ub. roku trafiła na krótką listę obiektów, których obecność na Szlaku jego zarządca uznał za zagrożoną.

Powodem stała się niewystarczająca otwartość na turystów, m.in. brak miejsca z informacją turystyczną i szerszą ofertą na miejscu. Miasto dostarczyło jednak w ub. roku program naprawczy, a także przygotowało unijny projekt modernizacji i renowacji posiadanego przez nie budynku pod numerem 24.

Miejski budynek wymaga dziś gruntownej renowacji. Prace budowlane mają polegać na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych i charakterystycznych detali wnętrza. Na parterze powstać ma sala animacyjna z punktem informacji turystycznej, a na piętrze - stała ekspozycja muzealna, mieszkanie robotnicze kolonii.

Zaplanowano również budynek w drugiej linii zabudowy z przeznaczeniem na bibliotekę. - Obiekt zostanie poddany odbudowie z wykorzystaniem historycznych materiałów. Odtworzona zostanie m.in. charakterystyczna okładzina z piaskowca - wyjaśniła, cytowana w informacji miasta nt. pozyskania unijnego dofinansowania, Marta Lip-Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W ub. tygodniu zarząd woj. śląskiego zdecydował o dofinansowaniu 38 projektów na 67 zgłoszonych w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dot. dziedzictwa kulturowego. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się trzy Rudy Śląskiej - najwięcej spośród wniosków złożonych przez samorządy lokalne.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.