PARTNER PORTALU
 • BGK

Ruda Śląska utworzy tereny zielone w miejscu dawnej koksowni

 • PAP/JS    29 stycznia 2018 - 20:23
Ruda Śląska utworzy tereny zielone w miejscu dawnej koksowni
W efekcie na prawie 5 ha zdegradowanego poprzemysłowego gruntu na skraju rudzkiej dzielnicy Orzegów powstanie ogólnodostępny teren zielony z trawnikami, alejkami, ławkami i ścieżką dydaktyczną (fot. Facebook)

Blisko 17 mln zł dotacji otrzyma Ruda Śląska na rekultywację i remediację obszaru dawnej koksowni Orzegów – podało miasto. Będą to kolejne tereny zielone w woj. śląskim rewitalizowane przy wsparciu krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
 • Wartość inwestycji związanej z rekultywacją i remediacją terenu b. koksowni oszacowano na ponad 19,9 mln zł, przy dofinansowaniu z POIiŚ na poziomie 16,9 mln zł.
 • W tym roku miasto chciałoby wyłonić firmę, która zaprojektuje całość, a następnie zrealizuje przedsięwzięcie.
 • Inwestycja powinna być gotowa w 2020 r.

Dotąd fundusze unijne z puli POIiŚ przeznaczonej na poprawę jakości środowiska miejskiego zdobyły w tym regionie, m.in. Bytom, Jaworzno, Mysłowice, Sosnowiec czy Świętochłowice. Ruda Śląska otrzymała 16,9 mln zł dofinansowania w czwartym naborze wniosków dla projektów zakładających "wsparcie dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów" - w średnich miastach.

W efekcie na prawie 5 ha zdegradowanego poprzemysłowego gruntu na skraju rudzkiej dzielnicy Orzegów powstanie ogólnodostępny teren zielony z trawnikami, alejkami, ławkami i ścieżką dydaktyczną.

Jak wynika z informacji rudzkiego samorządu, zakres prac obejmie m.in. zneutralizowanie niebezpiecznych związków zalegających w gruncie i w wodach podziemnych, uporządkowanie dzikiej roślinności, wykonanie nowych, dostępnych dla mieszkańców trawników, budowę alejek z latarniami i małą architekturą oraz budowę parkingu.

Częścią przedsięwzięcia będzie zabezpieczenie ruin budowli po byłej koksowni. "Planujemy utworzyć ścieżkę dydaktyczną, która obejmowałaby pozostałości po dawnym zakładzie oraz teren, na którym się znajdował. Byłyby tam informacje o historii tego miejsca i funkcjonowaniu koksowni" - zapowiedział cytowany miejski konserwator zabytków Łukasz Urbańczyk.

Zgodnie z informacją miasta, pierwsze prace przy budowie koksowni Orzegów, (pierwotnie Gotthard) zaczęły się w 1900 r. W 1903 r. powstała tam pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. W 1908 r. funkcjonowały trzy baterie pieców oraz pięć kotłów. Węgiel do koksowni sprowadzano z pobliskiej kopalni Karol.

Pod koniec II wojny światowej zakład został poważnie zniszczony; później był odbudowywany. Zakończył działalność w 1976 r. Według rudzkiego samorządu to najstarszy tego typu zakład na terenie Polski. Do dziś zachowały się budynek wieży węglowej, ciąg komór pierwszej baterii wraz z odcinkiem drogi dojazdowej oraz zbiornik smoły.

Wartość inwestycji związanej z rekultywacją i remediacją terenu b. koksowni oszacowano na ponad 19,9 mln zł, przy dofinansowaniu z POIiŚ na poziomie 16,9 mln zł. W tym roku miasto chciałoby wyłonić firmę, która zaprojektuje całość, a następnie zrealizuje przedsięwzięcie. Inwestycja powinna być gotowa w 2020 r.

Fundusze unijne na rewitalizację terenu po koksowni w rudzkim Orzegowie pochodzą z ogólnodostępnego POIiŚ; ich rozdział w kolejnych naborach koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ostatnim czasie dotacje z tego źródła otrzymały ponadto Bytom (projekt dotyczący kilku parków i zieleńców), Mysłowice (projekt dot. Parku Zamkowego), Zabrze (projekt dotyczący różnych terenów zielonych) oraz Jaworzno (park Chrząstówka).

Jesienią ub. roku dofinansowanie zapewniono też projektom Mysłowic (dot. Parku Promenada) i Jaworzna (rekultywacje akwenu Sosina i byłej hałdy Piłsudski), a także Sosnowca (Park Bioróżnorodności), Siemianowic Śląskich, Radzionkowa oraz Wodzisławia Śląskiego.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Prof. Glass, 2018-01-30 09:25:26

  Powoli kończy się kręcenie lodów! Rozumiem już skąd ta ustawa 1066! Jak się goje wkur....tym że na nic nie ma kasy, a władza dmucha propagandowo w balonik, to może być ŹLE, BARDZO ŹLE