PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska zbada potencjał lokalnych przedsiębiorstw

  • PAP    15 lutego 2013 - 18:00
Ruda Śląska zbada potencjał lokalnych przedsiębiorstw

Badania stanu i potencjału lokalnych przedsiębiorstw będą od marca prowadzone w Rudzie Śląskiej. Współfinansowany środkami UE projekt ma dostarczyć dane przydatne przy bieżących działaniach, np. na rynku pracy, jak i przygotowywaniu strategicznych planów.
Rudzki samorząd weźmie udział w projekcie "Aktualna sytuacja lokalnej gospodarki w dobie kryzysu oraz branże przyszłości w rozwoju miasta", realizowanym w ramach tzw. 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR). Wcześniej z podobnych badań skorzystały już m.in. Chorzów, Kołobrzeg i Świnoujście.

"Chcemy dowiedzieć się, jakich specjalistów poszukują rudzcy przedsiębiorcy i w jakich branżach liczyć możemy na utworzenie nowych miejsc pracy. Dzięki badaniom zdobędziemy też wiedzę, na których rynkach działają przedsiębiorstwa z Rudy Śląskiej i jakie są perspektywy ich dalszego rozwoju" - wskazał wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

Badaniem objętych zostanie sto pięćdziesiąt firm. "Zostaną tak dobrane, by odzwierciedlały całą strukturę gospodarki miasta. Ankieterzy pod lupę wezmą zarówno mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające po kilka osób, jak i duże firmy zatrudniające kilkuset pracowników" - wyjaśniła kierująca wydziałem rozwoju miasta w rudzkim magistracie Aleksandra Kruszewska.

Materiał z badań, m.in. dotyczący dynamiki rozwoju poszczególnych branż gospodarki miasta, oceny lokalnego rynku pracy czy też warunków prowadzeni działalności gospodarczej w mieście, ma zostać wykorzystany np. przy planowaniu działań związanych z lokalnym rynkiem pracy i przy aktualizowaniu Strategii Wewnętrznego i Zintegrowanego Rozwoju Miasta Ruda Śląska do 2015 r.

"Te informacje będą również cenne przy konstruowaniu diagnozy miasta na potrzeby nowej strategii do roku 2030, umożliwią też rudzkim przedsiębiorcom zapoznanie się z trendami lokalnej gospodarki" - podkreśliła Kruszewska.

Badania rozpocznie w marcu Instytut Eurotest z Gdańska. Jeszcze w drugim kwartale na podstawie wyników ma powstać raport obrazujący stan miejskiej gospodarki. Wykonawca zdobył na realizację badań środki w ramach 7. Programu Ramowego. Unijne dofinansowanie wynosi 60 proc. wartości projektu, miasto dopłaci resztę.

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 9579 firm. Większość z nich - 9005 - to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. 15 firm w mieście to duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 500 pracowników. Największymi pracodawcami w Rudzie Śląskiej są Kompania Węglowa oraz Katowicki Holding Węglowy, gdzie pracuje łącznie ponad 6,3 tys. mieszkańców miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • Podpis zamazany, 2013-02-18 15:19:48

    Oj, pieniądze sie wyda, pare osob bedzie miało przez kilka miesięcy robote, urząd bedzie chwalona za innowacyjność i nowoczesność, pareset kilo dokumentów będzie lezało w archiwum UM - przeciez same pozytywy! A że z tego nic nie wynika to....to już inna sprawa! Przypomina to jako żywo PRL i pr...opagandę sukcesu...  rozwiń
  • krzyciel, 2013-02-18 15:07:31

    Badania potrwają pewnie parę miesięcy. Analiza wyników - następnych kilka. I tak w chwili ich upublicznienia może się okazać, że ogromna część firm - zwłaszcza z sektora MŚP może już nie istnieć. Ale oczywiście miasto będzie nadal liczyło na miejsca pracy w nich... Haszek chyba powiedział, że głupot...a ludzka jest większa niż miłosierdzie Boże. A prawdziwość tego zdania potwierdza się na każdym kroku. Zamiast przeznaczać środki na promocję przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy - nieważne, w jakiej branży - samorządy robią analizy i badania. Czy ktokolwiek w Rudzie Śląskiej zastanowił się choćby przez chwilę, że na podstawie krótkotrwałej analizy mocno zmiennego środowiska nie można - NIE WOLNO! - tworzyć długoterminowych prognoz? To tak, jakby przy liczeniu zaparkowanych w mieście samochodów uwzględniać również te, które zatrzymały się na światłach.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: