PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza nabór na wsparcie dla opolskich Lokalnych Grup Działania

  • PAP    29 czerwca 2015 - 10:42

Od 13 do 27 lipca potrwa nabór wniosków o przyznanie tzw. wsparcia przygotowawczego dla opolskich Lokalnych Grup Działania (LGD).
LGD to rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego na obszarach wiejskich, w którym uczestniczą zarówno przedsiębiorcy, jak i np. stowarzyszenia czy samorządy. Korzystają one z pieniędzy unijnych dostępnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Z końcem czerwca wygasa jednak okres ich finansowania z lat 2007-2013.

By umożliwić im funkcjonowanie do marca 2016 roku - gdy mają być wybrane i zatwierdzone nowe LGD i ich lokalne strategie rozwoju na kolejny okres unijnego programowania - opolski urząd marszałkowski ogłosił konkurs na tzw. wsparcie przygotowawcze w ramach unijnego programu Leader.

Wsparcie dla LGD już od lipca

Wicemarszałek woj. opolskiego Antoni Konopka podał, że wnioski w ramach tego konkursu będzie można składać między 13 a 27 lipca.

Wysokość wsparcia pomocniczego dla konkretnej LGD zależeć będzie od liczby mieszkańców terenu, który obejmuje dana grupa, i wyniesie od 110 do 154 tys. zł. Pieniądze unijne na ten cel pochodzić będą już z puli dostępnej w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020.

Konopka podał, że do 2020 roku w ramach programu Leader dedykowanemu LGD będzie dostępnych ok. 23 mln euro. Pieniądze te mają być przeznaczone np. na zakładanie działalności gospodarczej, rozwój przedsiębiorstw, niekomercyjną infrastrukturę turystyczną czy finansowanie projektów, dotyczących zachowania dziedzictwa lokalnego.

Ilość mieszkańców ma znaczenie

W rozpoczynającej się właśnie perspektywie unijnej zatwierdzane na nowo LGD będą musiały spełnić kilka warunków, m.in. działać na obszarze spójnym terytorialnie, na którym mieszka od 30 do 150 tysięcy mieszkańców (w minionych latach było to od 10 do 150 tys. mieszkańców). Konopka podał, że ze wstępnego rozeznania wynika, iż dwie z istniejących obecnie na Opolszczyźnie LGD najprawdopodobniej nie spełnią kryterium minimalnej liczby mieszkańców na ich terenie.

Wicemarszałek woj. opolskiego wyjaśnił, że z ponad 23 mln euro przeznaczonych na działania w ramach programu Leader co najmniej połowa będzie musiała być przeznaczona na wsparcie przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy. Przyznał, że w minionych latach działanie to "szło opornie"; z zarezerwowanych na ten cel 20 mln zł wykorzystano tylko połowę. Resztę przesunięto na inne działania.

Co z pieniędzmi z poprzedniej puli?

Dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Tomasz Karaczyn wyjaśniał PAP, że powodem niewykorzystania w ub. latach pełnej puli dostępnych w LGD pieniędzy na tworzenie miejsc pracy wynikało m.in. z dość skomplikowanych procedur ubiegania się o te środki. Poza tym - jak tłumaczył - trzeba też było najpierw zainwestować swoje pieniądze, a potem możliwa była ich refundacja. "Według założeń w obecnej perspektywie część pieniędzy dalej będzie przyznawana na zasadzie refundacją, ale część będzie zaliczkowana" - zapowiedział.

Prezes Stowarzyszenia LGD Kraina św. Anny Ewa Maria Piłat powiedziała PAP, że "póki co brzmi groźnie, że aż 50 proc. środków z programu Leader ma iść na wsparcie przedsiębiorczości". "Wiemy, jak ciężko wydawało się te pieniądze w poprzednim okresie, dlatego że były bardzo uciążliwe kryteria dostępu i weryfikacji tych wniosków" - powiedziała PAP. Dodała, że z przeprowadzonych badań wynika, iż trwało to nawet do 1,5 roku, zanim środki zostały wypłacone. "To spowodowało, że część beneficjentów rezygnowała z realizacji wniosków" - powiedziała.

Zaznaczyła jednak, że jeśli pieniądze na przedsiębiorczość będzie też można wydatkować w kolejnych latach np. na utrzymanie miejsc pracy, to ich wydatkowanie będzie sprawniejsze.

Dodała, że ze wstępnej diagnozy przeprowadzanej na potrzeby przyszłej lokalnej strategii rozwoju, którą musi opracować Stowarzyszenie Kraina św. Anny wynika, iż w dalszym ciągu powinno ono stawiać na rozwój turystyki na swoim obszarze. Ponad to w strategii powinny się też pojawić zapisy dotyczące np. działań na rzecz seniorów, kobiet 50+ czy tzw. eurosierot, czyli dzieci których rodzice pracują za granicą.

Ogółem woj. opolskie w ramach PROW na lata 2014-2020 będzie mieć kwotę ponad 50 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.