PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza nabór projektów strategicznych w lubelskim

  • PAP    19 września 2013 - 12:18
Rusza nabór projektów strategicznych w lubelskim

Nabór projektów strategicznych z punktu widzenia rozwoju regionu uruchamia od czwartku urząd marszałkowski w Lublinie. Chodzi o zgromadzenie najważniejszych pomysłów, które mogą zyskać dofinansowanie z funduszy europejskich i krajowych w najbliższych latach.
"Chcielibyśmy zebrać projekty, czy propozycje tych projektów i usystematyzować je pod kątem poszczególnych źródeł finansowania, które będziemy mieli do roku 2020" - powiedział w środę na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Po zgromadzeniu projektów urzędnicy będą doradzać składającym, gdzie należy je skierować, aby najłatwiej uzyskać dofinansowanie.

Hetman wyjaśnił, że chodzi o projekty, które będą mogły być sfinansowane zarówno ze środków europejskich, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i programów krajowych, jak i z budżetu państwa. "Najłatwiejszym instrumentem dla wszystkich był Regionalny Program Operacyjny, który z oczywistych powodów nie jest w stanie zrealizować wszystkich projektów. Ważne jest, aby jak najwięcej pieniędzy pozyskać z innych źródeł" - podkreślił Hetman.

"Zależy nam przede wszystkim na przedsięwzięciach zintegrowanych, sieciowych, które obejmują obszar całego województwa" - dodał Hetman.

Minimalna wartość takiego przedsięwzięcia zintegrowanego powinna wynosić 50 mln zł. Samodzielne projekty będą brane pod uwagę, jeśli będą miały istotne znaczenie dla całego województwa. Minimalna ich wartość to 5 mln zł, a jeśli będą związane z budową infrastruktury - to 25 mln zł.

Hetman zaznaczył, że niepożądane będą projekty związane ze wznoszeniem budynków dla potrzeb jednostek badawczych i naukowych, jeśli nie będą od razu przygotowane wieloletnie plany zapewniające maksymalne komercyjne ich wykorzystanie.

"Niepożądane są też obiekty biurowe i administracyjne, zminimalizować chcemy budowę infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej, czy też dla potrzeb kultury" - dodał Hetman.

Projekty mogą zgłaszać wszyscy zainteresowani, zarówno samorządy, jak i przedsiębiorstwa, stowarzyszenia i inne jednostki. Można je przekazywać poprzez internet albo pocztą. Nabór będzie trwał do 18 października.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.