PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszają konsultacje programu Inteligentny Rozwój

  • PAP    9 września 2013 - 15:42
Ruszają konsultacje programu Inteligentny Rozwój

Resort rozwoju regionalnego chce, by rząd zatwierdził w styczniu kształt programu Inteligentny Rozwój, z którego w latach 2014-20 mają być współfinansowane inwestycje w innowacje. W poniedziałek zaczęły się konsultacje społeczne programu - powiadomiło MRR.
Uwagi do projektu programu można zgłaszać do 14 października. Rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Piotr Popa powiedział PAP, że gotowy projekt programu ma być przekazany do akceptacji Rady Ministrów w drugiej połowie stycznia, a zaraz potem zostanie wysłany do Komisji Europejskiej. "Staramy się, by proces pisania programów przebiegał jak najszybciej i jak najsprawniej" - powiedział rzecznik.

Na realizację programu Inteligentny Rozwój ma być przeznaczona ponad jedna dziesiąta puli pieniędzy, jakie trafią do Polski z UE na realizację polityki spójności w latach 2014-2020. Wkład unijny do programu ma wynieść 7,6 mld euro. Razem z pieniędzmi krajowymi budżet Inteligentnego Rozwoju może wynieść około 10 mld euro. "Kwoty jeszcze nie są ostateczne" - zastrzegł rzecznik.

Program Inteligentny Rozwój zastąpi realizowany obecnie program Innowacyjna Gospodarka. Nowy program ma się koncentrować na budowie i wzmacnianiu powiązań między nauką a biznesem, rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw oraz poprawie jakości badań i pozycji polskich jednostek badawczych w Europie. Mają być z niego współfinansowane inwestycje w badania naukowe, rozwój technologiczny i innowacje, przy czym badania te mają prowadzić do komercyjnego wykorzystania ich wyników.

Pieniądze z programu mają też być przeznaczane na zwiększanie konkurencyjności firm, ale w znacznie mniejszym zakresie niż do tej pory. Dotacje, z jakimi przedsiębiorcy mieli do czynienia do tej pory w programie Innowacyjna Gospodarka, będą przeniesione do programów regionalnych, realizowanych przez województwa.

Po pieniądze z programu będą mogły sięgać firmy - w szczególności małe i średnie, jednostki naukowe, klastry i instytucje otoczenia biznesu, takie jak parki naukowo-technologiczne, centra transferu technologii, sieci tzw. aniołów biznesu czy fundusze kapitałowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.