PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył program „Zrozumieć Autyzm”

  • AT    27 sierpnia 2012 - 14:20
Ruszył program „Zrozumieć Autyzm”

W województwie pomorskim zapoczątkowany został Program Pomocy Osobom z Terenów Wiejskich Dotkniętych Autyzmem oraz Ich Rodzinom „Zrozumieć Autyzm”. To wspólny projekt Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. Patronat nad nim objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
7 sierpnia w biurze marszałka województwa pomorskiego, Mieczysława Struka, odbyło się uroczyste podpisanie umowy pomiędzy inicjatorami programu – Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej a Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku. Województwo pomorskie to pierwsze województwo, w którym zostanie zapoczątkowana realizacja  programu.

Czytaj też: Instalacja o autyzmie w Centrum Nauki Kopernik

Docelowo, od 2013 r., dołączą do niego województwa: kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Patronat nad realizacją programu objął Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.
 
W gabinecie marszałka 7 sierpnia spotkali się Marek Zagórski – prezes fundacji, oraz Małgorzata Rybicka – prezes stowarzyszenia.

Czytaj też: Dzień wiedzy na temat autyzmu
 
– Cieszy mnie, że program obejmie właśnie tereny wiejskie, gdzie jest dużo gorsza niż w wielkich miastach dostępność do lekarzy specjalistów, terapeutów, a nawet samej informacji – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Autyzm to choroba, którą dość trudno rozpoznać i zdiagnozować w początkowej fazie, dlatego tak ważna jest edukacja, a potem systematyczna praca z osobami chorymi - dodał.
 
Celem programu „Zrozumieć Autyzm” jest m.in. rozpoznanie potrzeb leczniczo-terapeutycznych, edukacyjnych i socjalnych osób autystycznych, pomoc terapeutyczna, szkolenia dla osób i środowisk zaangażowanych w pracę z takimi osobami, a także budowanie systemu wolontariatu i partnerstwa na rzecz pomocy osobom autystycznym oraz ich rehabilitacji i aktywizacji zawodowej.

Program będzie również upowszechniać wiedzę o autyzmie i problemach z nim związanych.
 
– Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej od początku swojej działalności zwraca uwagę na istotne problemy na obszarach wiejskich i szuka dla nich rozwiązań – mówi Krzysztof Lipiński, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Autyzm to kolejny znaczący i dotychczas nierozwiązany problem. Jesteśmy przekonani, że współpracując ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym, powierzamy realizację programu jednej z najlepszych w tej dziedzinie instytucji w Polsce - dodaje.

Istotnym elementem programu jest prowadzenie szkoleń i szerzenie wiedzy dotyczącej autyzmu wśród osób bezpośrednio stykających się z tym problemem na gruncie zawodowym: lekarzy, nauczycieli, pracowników pomocy społecznej oraz kuratorów.

<!-- pagebreak //-->
 
W ramach programu mają powstawać punkty konsultacyjno-diagnostyczne dla dzieci autystycznych i ich rodzin. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do osób dotkniętych autyzmem. Możliwe będzie prowadzenie indywidualnych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży autystycznej oraz zajęć psycho-edukacyjnych i szkoleń dla rodziców. Pierwszy punkt zostanie utworzony w gminie Przodkowo.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przeznaczy na program w ciągu pięciu lat ok. 2,5 mln zł (ok. 500 tys. zł rocznie).
 
W ramach programu inicjatorzy zamierzają nawiązać współpracę z terapeutami oraz instytucjami, które dotychczas udzielały wsparcia dzieciom autystycznym i ich rodzinom – zarówno z ośrodkami pomocy rodzinie, jak i innymi placówkami prowadzonymi przez organizacje pozarządowe. Docelowo funkcjonowałyby one jako lokalne centra pomocy dla osób z autyzmem i ich rodzin.
 
– Szacujemy, że na terenie trzech województw objętych programem ok. 2,5-3 tys. osób może być dotkniętych autyzmem – dodaje Krzysztof Lipiński. – Mamy nadzieję, że dzięki programowi uda nam się dotrzeć chociaż do części z nich, a przede wszystkim przeszkolić osoby, które będą mogły służyć pomocą zarówno im, jak i ich opiekunom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.