PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

  • GK    2 lipca 2013 - 12:31
Ruszyła budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Nowa, licząca prawie 20 km linia kolejowa połączy Gdańsk Wrzeszcz z lotniskiem, a dalej, z istniejącą linią Gdynia – Kościerzyna.
Dzięki inwestycji mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli szybko przemieścić się do centrów Gdańska i Gdyni oraz na lotnisko. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję wziął udział wiceminister Paweł Orłowski.

Czytaj też: 170 mln w obligacjach dla pomorskiej kolei

Kamień węgielny wmurowano w miejscu budowy stacji Port Lotniczy. Jest to jeden z ośmiu przystanków, które powstaną wzdłuż nowej linii. Pozostałe to: Strzyża, Niedźwiednik, Brętowo, Jasień, Kiełpinek, Matarnia i Banino.

Sześć z nich będzie pełnić rolę tzw. węzłów integracyjnych, co oznacza budowę parkingów P+R, dla rowerów oraz przystanków autobusowych i tramwajowych. Oprócz stacji, powstaną również mosty, wiadukty, przejścia dla ludzi i zwierząt.

Linia ma być dwutorowa i umożliwiać pociągom osiąganie prędkości do 120 km/h. Tory we Wrzeszczu będą łączyć się z linią dalekobieżną E65 (prowadzącą m.in. do Gdańska Głównego, a dalej do Warszawy). Kompleksowo zmodernizowana zostanie także linia kolejowa nr 201 Gdynia - Kościerzyna, z którą nowa inwestycja połączy się w miejscowości Rębiechowo. Pomorską Koleją Metropolitalną będzie można pojechać już w 2015 r.

PKM to największa inwestycja infrastrukturalna realizowana przez samorząd województwa pomorskiego. Inwestorem w imieniu samorządu jest spółka Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.

Przedsięwzięcie zostało podzielone na dwie fazy - przygotowawczą i realizacyjną. Łącznie, unijne dofinansowanie budowy PKM wynosi ok. 555 mln zł, a całkowity koszt realizacji projektu - 1,12 mld zł. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podaje, że około 3 tys. zł może zaoszczędzić rocznie statystyczny kierowca, jeśli zamiast stać w korkach, przesiądzie się do pociągu PKM.

Umowę o dofinansowanie części przygotowawczej projektu podpisano w październiku 2011 r., a części realizacyjnej - w maju 2012 r. Rok później zawarto umowę z wykonawcą - konsorcjum firm Budimex i Ferrovial Agroman.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 1 lipca 2013 r. Miała charakter symboliczny, bo prace ruszyły już w czerwcu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.