PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyły konsultacje polityki spójności po 2020. Do wzięcia udziału zachęca Adam Struzik

  • KDS    23 stycznia 2018 - 18:00
Ruszyły konsultacje polityki spójności po 2020. Do wzięcia udziału zachęca Adam Struzik
– Zachęcam do wypełnienia ankiety. Musimy zdecydować o tym, na co przeznaczone zostaną nasze pieniądze - mówi marszałek Struzik. (fot.mazovia.pl)

Do 8 marca trwają konsultacje społeczne dotyczące polityki spójności w Unii Europejskiej po 2020 roku. - Warto, abyśmy wzięli w nich aktywny udział. To bowiem pierwszy krok w ważnej walce o pieniądze dla Mazowsza na kolejną perspektywę - przekonuje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
  • Unia Europejska rozpoczyna konsultacje dotyczące polityki spójności po 2020. 
  • Od 1 stycznia br. Mazowieckie, choć pozostaje jednym województwem, na potrzeby unijnych statystyk podzielono na dwa obszary – metropolitalny Warszawy i pozostała część regionu.
  •  Dzięki temu możemy liczyć na większe środki unijne w ramach nowej perspektywy – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Marszałek przypomina też, że w tej chwili Mazowsze przygotowuje się do negocjacji z Komisją Europejską budżetu UE na lata 2021-2027. Od ich efektu zależeć będzie to, jakie wsparcie z funduszy europejskich otrzyma Polska i Mazowsze.

Czytaj więcej: Podkarpackie powołało rzecznika Funduszy Europejskich

– Polityka spójności to jedna z najważniejszych wspólnych polityk Unii Europejskiej. Dzięki niej nasz region w przeciągu ostatnich kilku lat zmienił się nie do poznania. Środki, które otrzymujemy w ramach polityki spójności przeznaczamy na modernizację naszych dróg, szkół, szpitali czy miast. Pomagają one również rozwijać przedsiębiorczość i wspierają badania tak, aby nasz region był innowacyjnym liderem nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej – wyliczają urzędnicy. 

– Od 2007 r. dzięki środkom unijnym udało się na Mazowszu zmodernizować i wybudować ponad 1,3 tys. km dróg, kupić ponad 5,6 tys. sztuk różnego typu sprzętu medycznego do szpitali czy choćby zainwestować ponad 1,7 mld zł w przejście na gospodarkę niskoemisyjną. W ciągu tych ostatnich 11 lat wypłaciliśmy już mazowieckim przedsiębiorcom, gminom, miastom i powiatom łącznie 8,5 mld zł. Do 2020 r. mamy do rozdysponowania jeszcze 4,2 mld zł. Dzięki temu możemy modernizować i poprawiać warunki życia i pracy w naszym otoczeniu – podsumowuje dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM Marcin Wajda. 

Czytaj więcej: Polskie województwa stracą pieniądze? Minister: To bardzo realne zagrożenie

Właśnie ruszyły konsultacje społeczne w sprawie budżetu po 2020 roku. Komisja Europejska apeluje do wszystkich mieszkańców UE o zabranie głosu w tej sprawie. Swoją opinię mogą wyrazić wszyscy zarówno przedstawiciele urzędów, jak i osób fizycznych, przedsiębiorców, ośrodków naukowych, instytucji kultury, szpitali, organizacji pozarządowych itp. Liczy się głos każdego z nas. Aby odpowiedzieć na apel wystarczy wypełnić zamieszczoną na stronie Komisji Europejskiej ankietę, która dostępna jest w języku polskim. 

– Zachęcam do wypełnienia ankiety. Musimy zdecydować o tym, na co przeznaczone zostaną nasze pieniądze. Musimy zdecydować o przyszłości Mazowsza, Polski i Unii Europejskiej. Nie pozwólmy żeby zdecydowali za nas inni. Sprawmy, aby głos Mazowsza był słyszalny w Brukseli – podkreśla marszałek Struzik.

 Ankiety można wypełniać do 8 marca 2018 r. pod adresem (z listy po prawej stronie dwukrotnie należy wybrać język polski): https://goo.gl/G5Cf8c

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.