PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnik ma pierwsze pieniądze na remont części dawnego szpitala

  • PAP/JS    31 maja 2017 - 19:43
Rybnik ma pierwsze pieniądze na remont części dawnego szpitala
Dzięki tej inwestycji w Rybniku powstanie miejsce koordynacji wsparcia rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym (fot. rybnik.eu)

Samorząd Rybnika uzyskał zewnętrzne wsparcie na remont jednego z budynków kompleksu dawnego szpitala miejskiego. Obiekt dawnego oddziału dermatologii zostanie zagospodarowany na potrzeby Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodziny.
• Dzięki tej inwestycji w Rybniku powstanie miejsce koordynacji wsparcia rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

• W ramach Centrum, w budynku mają działać też Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz organizacje pozarządowe.

Chodzi o zabytkowe zabudowania dawnego szpitala miejskiego nr 1 w Rybniku, zwanego "Juliuszem" (od historycznej postaci jego inicjatora, miejscowego lekarza i społecznika Juliusza Rogera). W ostatnich latach większa część kompleksu pozostaje niezagospodarowana, wśród nich dwa główne, najstarsze obiekty: "Juliusz" oraz "Rafał".

Samorząd wnioskuje obecnie bądź zamierza wnioskować o unijne wsparcie ich renowacji i adaptacji, pod kątem przygotowanych już nowych funkcji. Wcześniej natomiast złożył, szacowany na blisko 3,7 mln zł projekt adaptacji również zabytkowego budynku dermatologii. W środę poinformował, że pod tym kątem otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 3,1 mln zł.

"Realizacja tej inwestycji - możliwa dzięki wsparciu Unii Europejskiej - to pierwszy etap procesu, mającego na celu odnowienie całego zabytkowego kompleksu dawnego Szpitala Miejskiego nr 1 i przywrócenie rybniczanom tego pięknego miejsca" - powiedział cytowany w informacji prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Dzięki tej inwestycji w Rybniku powstanie miejsce koordynacji wsparcia rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, szczególnie z trudnościami w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Będą one mogły liczyć na działania prewencyjne, specjalistyczne wsparcie terapeutyczne i informacje o innych możliwościach pomocy w określonych problemach.

W ramach Centrum, w budynku mają działać też Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz organizacje pozarządowe, zapewniające dodatkowe usługi społeczne w zakresie kompleksowej informacji, prewencji, terapii i wsparcia rodzin. Swoje miejsce ma w dawnej dermatologii znaleźć również rybnicka filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.

"Mam nadzieję, że dobra informacja o uzyskaniu unijnego dofinansowania to pierwsza, ale nie ostatnia taka wiadomość dla Rybnika. Z niecierpliwością czekamy bowiem na wrześniowe rozstrzygnięcie konkursu, w którym złożyliśmy projekt modernizacji największego z budynków Juliusza" - dodał Kuczera.

Chodzi o projekt pod nazwą "Modernizacja zabytkowego budynku Juliusz byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera w Rybniku" - zgłoszony już do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt ten znalazł się wśród sześciu dopisanych do Kontraktu Terytorialnego dla woj. śląskiego w aneksie sygnowanym w poniedziałek przez władze regionu oraz ministerstwa rozwoju.

Umieszczenie projektu dot. Juliusza w kontrakcie zapewni mu dodatkowe punkty przy ocenie w ramach POIiŚ. Miasto chce przy wsparciu tych środków stworzyć tam obiekt o charakterze kulturalno-edukacyjnym "prezentujący dziedzictwo materialne i niematerialne ziemi górnośląskiej w formule edukatorium przyrodniczo-humanistycznego, na kanwie opowieści o działalności Juliusza Rogera".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.