PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryby wesprą 33 gminy w kujawsko-pomorskim

  • PAP    30 marca 2012 - 13:40
Ryby wesprą 33 gminy w kujawsko-pomorskim

Pierwsze umowy z beneficjentami Programu Operacyjnego "Ryby" podpisali w piątek przedstawiciele samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach programu 65 mln zł wesprze przedsięwzięcia na terenie 33 wiejskich gmin w całym regionie.
Pierwsze podpisane umowy dotyczą finansowania przedsięwzięć infrastrukturalnych i biznesowych oraz projektów z dziedziny konserwacji zabytków. "Po raz pierwszy w ramach jednego konkursu mamy do czynienia z tak szerokim wachlarzem beneficjentów" - podkreślił członek zarządu województwa Michał Korolko.

Jak zaznaczył, pierwsze pieniądze trafiły do lokalnych grup rybackich już na początku roku, ale zostały przeznaczone na organizację ich struktur, a także szkolenia i akcje promocyjne. Dzięki temu poszczególne grupy mogły ogłosić konkursy o dofinansowanie konkretnych projektów.

Najszybciej swój pierwszy konkurs przeprowadziła Lokalna Grupa Rybacka "Borowiacka Rybka", działająca na terenie pięciu gmin: Gostycyn, Cekcyn, Lubiewo, Śliwice i Świekatowo, leżących na terenie Borów Tucholskich. Wśród zwycięzców konkursów, którzy podpisali w piątek umowy, są samorządy lokalne, przedsiębiorcy, formacja ochotniczej straży pożarnej, bydgoski okręg Polskiego Związku Wędkarskiego i dwie katolickie parafie, a łączna wartość wsparcia jakie trafi do nich z funduszy unijnych to 1,5 mln złotych.

Za te pieniądze w kilku miejscach powstaną urządzenia i mała architektura ułatwiająca dostęp do łowisk na jeziorach, a także baza noclegowa, z której skorzystają turyści. Parafie otrzymają wsparcie na prace konserwatorskie i remonty zabytkowych świątyń w Gostycynie i Wielkim Mędromierzu.

Jedną z większych dotacji unijnych - prawie 350 tys. zł dostanie Polski Związek Wędkarski na zakup sprzętu i wyposażenia dla Społecznej Straży Rybackiej. Straż pożarna otrzyma natomiast wsparcie na odnowienie i wyeksponowanie starego wozu strażackiego z Gostycyna.

Program Operacyjny "Ryby" ruszył latem ubiegłego roku, jako ostatni spośród finansowanych ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach perspektywy 2007-2013. Jego oficjalna nazwa brzmi Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich" i oznacza, że jest instrumentem wspierania nie tylko gospodarki rybackiej, ale także działań ma rzecz podniesienia jakości życia związanych z nią lokalnych społeczności.

Pieniądze unijne przeznaczone do podziału mogą zostać przeznaczone na inwestycje przedsiębiorstw, przedsięwzięcia infrastrukturalne, ochronę środowiska oraz rozwój sektora lokalnych usług. W Kujawsko-Pomorskiem jest do wzięcia ponad 65 milionów złotych, którymi dysponuje pięć lokalnych grup rybackich, wspierających Urząd Marszałkowski w wyborze celów i kierunków wsparcia oraz konkretnych projektów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.