PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd ma plan szybszego wydawania unijnych funduszy

 • pt/pap    29 lutego 2016 - 17:47
Rząd ma plan szybszego wydawania unijnych funduszy
Pod koniec stycznia wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński mówił dziennikarzom, że mamy prawie rok opóźnienia w wydawaniu pieniędzy UE z nowej perspektywy finansowej (fot.facebook.com)

• Rząd przyjął w trybie obiegowym, przygotowany przez resort rozwoju, plan dotyczący zwiększenia efektywności i przyspieszenia wydawania funduszy unijnych na lata 2014-2020.
• Celem planu jest zapewnienie takiej realizacji programów współfinansowanych ze środków europejskich na lata 2014-2020, która zagwarantuje pełne wykorzystanie dostępnej dla Polski alokacji.
Jak podkreślił resort, celem "Planu działań na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia realizacji programów Umowy Partnerstwa 2014 -2020" jest "zapewnienie takiej realizacji programów współfinansowanych ze środków europejskich na lata 2014-2020, która zagwarantuje pełne wykorzystanie dostępnej dla Polski alokacji w sposób trwale przekładający się na rozwój społeczno-gospodarczy kraju".

Pod koniec stycznia wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński mówił dziennikarzom, że mamy prawie rok opóźnienia w wydawaniu pieniędzy UE z nowej perspektywy finansowej. "To ma zdecydowanie negatywny wpływ na gospodarkę, bo te pieniądze powinny już pracować" - podkreślał.

Kwieciński zwracał ponadto uwagę, że jest wiele warunków, które Polska musi spełnić, by Komisja Europejska zaczęła przekazywać nam fundusze UE. Są to warunki dotyczące kwestii prawnych, m.in. w zakresie badań i rozwoju, przedsiębiorczości, ochrony środowiska (w tym Prawa wodnego i planów dotyczących gospodarki odpadami)

. "To nam wstrzymuje m.in. projekty wodno-kanalizacyjne czy związane z żeglugą śródlądową" - mówił. Jak dodał, konieczne są dodatkowe działania dotyczące Prawa zamówień publicznych. "Jeżeli Polska nie wdroży do 18 kwietnia br. noweli Prawa zamówień publicznych, wprowadzającej przepisy unijnych dyrektyw w tym zakresie, to grozi nam wstrzymanie środków unijnych" - zaznaczył.

Ministerstwo rozwoju poinformowało w poniedziałek, że możliwe będzie m.in. "przyspieszenie w ogłaszaniu konkursów w poszczególnych programach, inwestowanie środków w najbardziej efektywny sposób, a w konsekwencji zwiększenie i zrównoważenie dynamiki procesów rozwojowych w Polsce". "Niezbędnym warunkiem dla powodzenia tego przedsięwzięcia jest ścisła współpraca resortów i samorządów, a także środowisk partnerów i beneficjentów" - zaznaczył resort.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • urzędniczka, 2016-03-04 08:37:20

  Opóźnienia w wydawaniu tych środków to już mamy pełne 2 lata i "idzie" 3 rok, anie rok, jak pisze autor artykułu. Do anty urzędnik: od kolejnej perspektywy finansowej czyli od 2021 r. Polska będzie płatnikiem netto do budżetu UE, czyli będzie więcej wpłacała niż uzyskiwała na realizację c...elów wyznaczonych przez UE. Niektórzy mówią, że już w obecnej perspektywie jesteśmy płatnikiem netto. Domyślam się, że chodzi o tzw. zwroty po zakończeniu każdego okresu budżetowego z powodu wyłapanych błędów. Na ogół kształtuje się to na poziomie ok 11-13%, więc niewiele. Można zatem zakładać, że nasze korzyści z funduszy unijnych są na tym właśnie poziomie.  rozwiń
 • ksi, 2016-03-01 10:25:18

  Ten rząd bardzo szybko wydaje nie swoje pieniądze swoim kolesiom i spłacają również dług wyborczy. Pieniądze unijne i polskich podatników są marnotrawione.
 • obywatel gminy, 2016-03-01 10:17:05

  Urzędnicy i tzw. samorządowcy są bardzo szybcy i ofiarni w wydawaniu pieniędzy publicznych w szczególności na siebie. Natomiast w konglomeracie urzędów, powiązanych spółek i spółeczek, wszelkiej masy biur topione są pieniądze ze szkodą dla obywateli. To obywatele za własne pieniądze tworzą instytucj...e i wynagradzają osoby, które karzą obywateli za byle co, nakładają daniny obciążają wszelkimi opłatami. Likwidacja 600 tys. stanowisko w sektorze tzw. publicznym da na prawdziwy rynek pracy pracowników produkcji dóbr i wtedy jesteśmy w stanie mieć nadwyżkę budżetową i zmniejszać dług publiczny. Ale do tego jest niezbędna determinacja w każdym obszarze działania Państwa tj. np. - likwidacja tzw. samorzadowych województw i powiatów, - likwidacja 1285 małych gmin i włączenie ich do większych podmiotów, - likwidacja 3/4 urzędów i prawa blokujące normalna działalność gospodarczą i - wolność obywatelską, - wprowadzenie żyrowania zaciąganego długu przez osoby funkcyjne instytucji - państwowych i samorzadowych, itp.  rozwiń