PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd o PPP: Chcemy bliższej współpracy samorządów z przedsiębiorcami

  • Bartosz Dyląg    29 sierpnia 2016 - 06:25
Rząd o PPP: Chcemy bliższej współpracy samorządów z przedsiębiorcami
Rząd ma pomysły na to, by PPP mocniej zaistniało w polskiej rzeczywistości(fot. mr.gov.pl)

• Rząd chce długookresowej polityki w zakresie wspierania PPP.
• Jeszcze w tym roku ma przygotować taki dokument. Rusza też trzyletni program szkoleniowy z zakresu PPP dla samorządów.
Partnerstwo publiczno-prywatne jest w Polsce ciągle mało popularne. Uruchomiono u nas zaledwie 100 tego typu projektów – 74 proc. z nich jest niewielkich, ma wartość poniżej 50 mln zł, 60 proc. dotyczy energetyki i edukacji.

Jak zauważa Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, z pewnością środki dostępne w programach unijnych, głównie w formie bezzwrotnej, są bardzo atrakcyjne dla jednostek samorządowych i stanowią konkurencję dla PPP. Dodatkowo podmioty publiczne, w tym samorządy, mają różnego rodzaju obawy związane z angażowaniem się w projekty PPP.

Czytaj też: Plan Junckera i PPP to towar poszukiwany

- Chcemy je przełamać i doprowadzić do bliższej współpracy samorządów z przedsiębiorcami, oczywiście na transparentnych zasadach – wyjaśnia wiceminister.

Hamryszczak dodaje, że musimy też myśleć o tym, co wydarzy się po perspektywie finansowej 2014-2020. Jeśli nauczymy się skutecznie realizować inwestycje w formule PPP i będziemy w większym niż dotychczas stopniu korzystać z instrumentów zwrotnych, tym lepiej dla wszystkich.

Jak zapewnia Adam Hamryszczak, rząd ma konkretne pomysły na to, by PPP mocniej zaistniało w polskiej rzeczywistości.

– Widzimy potrzebę opracowania spójnej długookresowej polityki rządu w zakresie wspierania PPP. Jeszcze w tym roku chcemy przygotować ten dokument. Mógłby on stanowić impuls do rozwoju tej formy realizacji inwestycji. Cały czas prowadzimy działania skierowane bezpośrednio do zainteresowanych podmiotów, takie jak m.in. upowszechnianie dobrych praktyk – wylicza podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. 

To nie wszytko. W tym roku rozpocznie się trzyletni projekt finansowany z Programu Wiedza, Edukacja i Rozwój, dotyczący rozwoju PPP w Polsce – jego rdzeniem będzie program szkoleniowy dla administracji rządowej i samorządowej, obejmujący kompleksowo tematykę całego procesu realizacji inwestycji PPP. 

- Nowością jest też projekt nowej ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi, który wprowadza bardziej przejrzyste zasady zawierania umów koncesyjnych – dodaje wiceminister Hamryszczak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.