PARTNER PORTALU
 • BGK

Rząd odbierze unijne fundusze marszałkom? Ministerstwo pilnie wyjaśnia

 • Michał Wroński    19 lutego 2016 - 17:29
Rząd odbierze unijne fundusze marszałkom? Ministerstwo pilnie wyjaśnia
Marek Sowa wyjaśnia, że mówienie o planowanym odebraniu samorządom wojewódzkim zarządzania funduszami z RPO to nadinterpretacja. (Fot. : www.bochnia.starostwo.gov.pl).

• Czy rząd odbierze zarządzanie Regionalnych Programów Operacyjnych samorządom wojewódzkim i przekaże wojewodom?
• Taka decyzja byłaby zupełnym wywróceniem dotychczasowego modelu.
• Resort rozwoju zaprzecza. Sytuację wyjaśnia także poseł opozycji.
W Katowicach powiało rewolucją. Uczestniczący w dyskusji nad zarządzaniem szpitalami w ramach Health Challenges Congress Marek Wójcik – były wiceszef resortu administracji i cyfryzacji – stwierdził, że w Polsce szykują się radykalne zmiany jeśli idzie o środki unijne.

- Dwa tygodnie temu na interpelację dwóch posłów - Marka Sowy i Ryszarda Wilczyńskiego – wiceminister rozwoju (chodziło o Adama Hamryszczaka, podsekretarza stanu – przyp. red.) odpowiedział, że jest przewidywana operacja pod tytułem przeniesienie zarządzania środkami europejskimi z samorządu województw na wojewodów – powiedział Wójcik.

Gdyby tak się stało, oznaczałoby to kompletne wywrócenie modelu dystrybucji unijnych funduszy w regionach, a trzeba pamiętać, że w obecnej perspektywie finansowej budżet wszystkich 16 RPO wynosi 31,3 miliardów euro, co stanowi niemal 40 procent wszystkich środków, jakie Polska otrzyma z UE na lata 2014-2020. W konsekwencji takiej zmiany zdecydowanie obniżyłaby się ranga samorządów wojewódzkich. Można wręcz powiedzieć, że wraz z prawem decydowania o podziale środków z UE straciłyby one w dużej mierze status gospodarzy w swoich regionach. Proporcjonalnie wzrosłaby rola wojewodów. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że obecnie z 16 marszałków tylko jeden pochodzi z PiS, a wojewoda jest przedstawicielem administracji rządowej w terenie, to łatwo sobie wyobrazić jakie polityczne komentarze wywołała by próba wprowadzenia w życie takiej zmiany. Tyle, że zapytany przez nas o takie plany resort nie potwierdza, aby przymierzał się do takiej zmiany.

- W Ministerstwie Rozwoju nie są prowadzone żadne prace, których celem miałyby być zmiany w systemie zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi. Funkcje Instytucji Zarządzających RPO pełnią zarządy poszczególnych województw – przekazało nam w trybie pilnym Ministerstwo Rozwoju. Trzeba przyznać, że tak szybkiej odpowiedzi dawno od żadnego resortu nie otrzymaliśmy.

Co ciekawe, także wskazany jako autor interpelacji poseł Marek Słowa nie potwierdza alarmistycznych doniesień o możliwym pozbawieniu samorządów wojewódzkich zarządzania środkami z RPO.

- To nadinterpretacja. W trakcie dyskusji na moje pytanie przedstawiciel resortu powiedział, że jakiekolwiek takie prace nie są toczone, ale nie wyklucza ich w przyszłości – relacjonuje Marek Sowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • kurylski, 2016-02-26 11:26:48

  Unia nie jest głupia. Jeśli zaczną gmerać przy samorzadach to możemy stracić fundusze. Dlatego tak błyskawicznie dementuja. Suma pieniążków unijnych kusi ale wqara od nich.
 • TKM, 2016-02-22 08:44:24

  Do jancz: obecna ekipa tak się rzuciła do koryta, że już sama się tak mota jak świnia przy zamkniętej oborze. PiS dobrze, że brakująca kasa jest w samorządach, dlatego chcą się rzucić na Samorząd i RPO. A tam PO. Widać o co tu chodzi. Nie o zmianę, NIE O POLSKĘ...tylko o KASĘ CHODZI PiS. Ta ekipa ch...ce coś zrobić...? Z takim potencjałem intelektualnym to tylko szklane domy...  rozwiń
 • jancz, 2016-02-22 08:31:24

  Jedyne, co przegrana ekipa potrafi robić, to siać zamęt. Jak trudno oderwać się od zasobnego koryta. Skręca ich z wściekłości, że po tym prawie nic-nie-robieniu przez wiele lat, nagle pojawia się ekipa, która coś chce zrobić, czasem zmienić, czasem tylko poprawić. I jedyne co słyszy i widzi to kryty...ka i wrzask. Osiem lat, czyli 2880 dni bez sensownych propozycji zmiany i nagle się wszyscy budzą do nieustającej krytyki za zaledwie 100 dni. Ileż obłudy w tym jest. Gdzie byli ci wszyscy nadzwyczaj oststnio aktywni samorządowcy? Albo trzymali ze strachu "mordę w kubeł" nie wychylając się z niczym, albo drzemali, bo tak było wygodniej.  rozwiń