Rząd odbierze unijne fundusze marszałkom? Ministerstwo pilnie wyjaśnia

• Czy rząd odbierze zarządzanie Regionalnych Programów Operacyjnych samorządom wojewódzkim i przekaże wojewodom?
• Taka decyzja byłaby zupełnym wywróceniem dotychczasowego modelu.
• Resort rozwoju zaprzecza. Sytuację wyjaśnia także poseł opozycji.
Rząd odbierze unijne fundusze marszałkom? Ministerstwo pilnie wyjaśnia
Marek Sowa wyjaśnia, że mówienie o planowanym odebraniu samorządom wojewódzkim zarządzania funduszami z RPO to nadinterpretacja. (Fot. : www.bochnia.starostwo.gov.pl).

W Katowicach powiało rewolucją. Uczestniczący w dyskusji nad zarządzaniem szpitalami w ramach Health Challenges Congress Marek Wójcik – były wiceszef resortu administracji i cyfryzacji – stwierdził, że w Polsce szykują się radykalne zmiany jeśli idzie o środki unijne.

- Dwa tygodnie temu na interpelację dwóch posłów - Marka Sowy i Ryszarda Wilczyńskiego – wiceminister rozwoju (chodziło o Adama Hamryszczaka, podsekretarza stanu – przyp. red.) odpowiedział, że jest przewidywana operacja pod tytułem przeniesienie zarządzania środkami europejskimi z samorządu województw na wojewodów – powiedział Wójcik.

Gdyby tak się stało, oznaczałoby to kompletne wywrócenie modelu dystrybucji unijnych funduszy w regionach, a trzeba pamiętać, że w obecnej perspektywie finansowej budżet wszystkich 16 RPO wynosi 31,3 miliardów euro, co stanowi niemal 40 procent wszystkich środków, jakie Polska otrzyma z UE na lata 2014-2020. W konsekwencji takiej zmiany zdecydowanie obniżyłaby się ranga samorządów wojewódzkich. Można wręcz powiedzieć, że wraz z prawem decydowania o podziale środków z UE straciłyby one w dużej mierze status gospodarzy w swoich regionach. Proporcjonalnie wzrosłaby rola wojewodów. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że obecnie z 16 marszałków tylko jeden pochodzi z PiS, a wojewoda jest przedstawicielem administracji rządowej w terenie, to łatwo sobie wyobrazić jakie polityczne komentarze wywołała by próba wprowadzenia w życie takiej zmiany. Tyle, że zapytany przez nas o takie plany resort nie potwierdza, aby przymierzał się do takiej zmiany.

- W Ministerstwie Rozwoju nie są prowadzone żadne prace, których celem miałyby być zmiany w systemie zarządzania regionalnymi programami operacyjnymi. Funkcje Instytucji Zarządzających RPO pełnią zarządy poszczególnych województw – przekazało nam w trybie pilnym Ministerstwo Rozwoju. Trzeba przyznać, że tak szybkiej odpowiedzi dawno od żadnego resortu nie otrzymaliśmy.

Co ciekawe, także wskazany jako autor interpelacji poseł Marek Słowa nie potwierdza alarmistycznych doniesień o możliwym pozbawieniu samorządów wojewódzkich zarządzania środkami z RPO.

- To nadinterpretacja. W trakcie dyskusji na moje pytanie przedstawiciel resortu powiedział, że jakiekolwiek takie prace nie są toczone, ale nie wyklucza ich w przyszłości – relacjonuje Marek Sowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Unia nie jest głupia. Jeśli zaczną gmerać przy samorzadach to możemy stracić fundusze. Dlatego tak błyskawicznie dementuja. Suma pieniążków unijnych kusi ale wqara od nich.

kurylski, 2016-02-26 11:26:48 odpowiedz

Do jancz: obecna ekipa tak się rzuciła do koryta, że już sama się tak mota jak świnia przy zamkniętej oborze. PiS dobrze, że brakująca kasa jest w samorządach, dlatego chcą się rzucić na Samorząd i RPO. A tam PO. Widać o co tu chodzi. Nie o zmianę, NIE O POLSKĘ...tylko o KASĘ CHODZI PiS. Ta ekipa ch...ce coś zrobić...? Z takim potencjałem intelektualnym to tylko szklane domy... rozwiń

TKM, 2016-02-22 08:44:24 odpowiedz

Jedyne, co przegrana ekipa potrafi robić, to siać zamęt. Jak trudno oderwać się od zasobnego koryta. Skręca ich z wściekłości, że po tym prawie nic-nie-robieniu przez wiele lat, nagle pojawia się ekipa, która coś chce zrobić, czasem zmienić, czasem tylko poprawić. I jedyne co słyszy i widzi to kryty...ka i wrzask. Osiem lat, czyli 2880 dni bez sensownych propozycji zmiany i nagle się wszyscy budzą do nieustającej krytyki za zaledwie 100 dni. Ileż obłudy w tym jest. Gdzie byli ci wszyscy nadzwyczaj oststnio aktywni samorządowcy? Albo trzymali ze strachu "mordę w kubeł" nie wychylając się z niczym, albo drzemali, bo tak było wygodniej. rozwiń

jancz, 2016-02-22 08:31:24 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE