PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd opóźnia wydawanie unijnych pieniędzy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 czerwca 2010 - 06:32
Rząd opóźnia wydawanie unijnych pieniędzy

W tym roku nie zostaną wykorzystane pieniądze na dodatkowe zajęcia dla najmłodszych uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej za późno ogłosiło zasady programu, więc województwa nie ogłosiły naborów, a gminy nie mogą przygotowywać wniosków.
Ponad 600 mln zł z funduszy Unii Europejskiej w latach 2010-2013 ma trafić do samorządów województw na przygotowanie szkół podstawowych m.in. do przyjęcia sześciolatków. Można za nie zorganizować dodatkowe zajęcia, np. logopedyczne, socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne oraz kupić pomoce naukowe. Ministerstwo Edukacji Narodowej, które samo miało pierwotnie realizować ten projekt, przekazało go w ostatniej chwili regionom – podaje „Dziennika Gazeta Prawna”.

Od września realizacja miała się zacząć w dziewięciu województwach. Pieniądze mają być przyznawane gminom poza konkursem. Warunkiem ich otrzymania jest poprawne napisanie wniosku i złożenie go w urzędzie marszałkowskim lub w wojewódzkim urzędzie pracy. Tylko opolskie i kujawsko-pomorskie mają szansę uporać się z procedurami przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Zainteresowanych jest tylko 46 na 115 uprawnionych organów założycielskich.

Gminy mogą skorzystać tylko z zasad przygotowanych przez MEN. Mają niespójne zapisy jeśli chodzi o wymagane załączniki i deklaracje. Dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego postanowił sam w imieniu gmin napisać wniosek.

Również Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego chce stworzyć jeden wspólny dla województwa projekt, ale nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja zarządu. Pozwoliłoby to przyspieszyć realizację projektu i objąć nim wszystkie gminy. Niektóre samorządy obawiają się, że programu będą musiały dołożyć własne pieniądze, ponieważ MEN nie przewidział funduszy na wynagrodzenia osób zarządzających projektami.

Także w Podlaskiem projekt nie ma szans ruszyć we wrześniu, bo dopiero niedawno tutejszy urząd marszałkowski ogłosił nabór wniosków i będzie go prowadził do października. Na Dolnym Śląsku wnioski będą przyjmowane dopiero po wakacjach, a program ruszy w styczniu – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • weneca, 2010-06-26 11:22:56

    mam tylko jedno pytanie za co te barany biorą pieniądze