PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd stawia na klastry, a samorządy?

  • Mariusz Gadomski    16 lutego 2018 - 20:00
Rząd stawia na klastry, a samorządy?
Projekt „Czysta energia w Dolinie Zielawy” polegał na instalacji kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej oraz na domach prywatnych (fot.arch.)

Gminy, powiaty czy też firmy bądź instytucje komunalne mogą wspierać inicjatywę klastrową w różny sposób. Jakie klastry przynoszą korzyści i skąd wziąć na to pieniądze?
  • Wspieranie rozwoju klastrów jest jednym z podstawowych zadań władz samorządowych każdego szczebla.
  • Samorządy odpowiadają bowiem m.in. za budowę i utrzymanie infrastruktury technicznej oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi, społecznościami lokalnymi i regionami innych państw.
  • Założenia krajowej polityki klastrowej znalazły się w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to nowa wizja rozwoju Polski. W ubiegłym roku dokument został przyjęty przez Radę Ministrów.

– Jednym z najistotniejszych założeń Strategii jest zwiększenie koncentracji tematycznej nakładów B+R+I na bazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji i Krajowych Klastrów Kluczowych – informuje Agnieszka Małkowska z Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju.

Czytaj też: Słubice, Ośno Lubuskie, Cybinka, Rzepin, Górzyca utworzyły komunalny klaster energii odnawialnej

Jak powstają klastry?

Niektóre samorządy inicjują powstanie klastrów i przejmują nad nimi kontrolę poprzez regulacje legislacyjne i tworzenie spółek celowych z udziałem JST. Przykładem takiej spółki jest Energia Dolina Zielawy. W 2007 r. pięć gmin z województwa lubelskiego: Wisznice, Rossosz, Sosnówka, Podedwórze i Jabłoń zawarło porozumienie, którego celem była realizacja projektów z Regionalnych Programów Operacyjnych. Wnioski złożone nie przez jedną JST, lecz przez porozumienie kilku gmin były premiowane dodatkowymi punktami.

– To znacznie zwiększało szansę na unijne dofinansowanie – informuje Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice. – Postanowiliśmy z niej skorzystać. Możliwość realizowania projektów inwestycyjnych, na które można pozyskać unijne dofinansowanie sprawiła, że mogliśmy być bardziej konkurencyjni w stosunku do innych, bogatszych regionów Polski.

Wśród realizowanych przez porozumienie pięciu gmin przedsięwzięć znalazł się warty 10 mln zł projekt „Czysta energia w Dolinie Zielawy”, polegający na instalacji kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej oraz na domach prywatnych na terenie wspomnianych pięciu gmin. Uzasadnieniem realizacji przedsięwzięcia był fakt, że tereny objęte inwestycją należą do najlepiej nasłonecznionych w kraju; liczba dni słonecznych w roku wynosi około 200.

W późniejszych latach porozumienie przekształciło się w spółkę samorządową „Energia Dolina Zielawy”, w dalszym ciągu realizując wspólne projekty związane z energią i ekologią. Jedną z inwestycji było zbudowanie i użytkowanie największej w województwie lubelskim farmy fotowoltaicznej - o mocy 1,4 MW - w miejscowości Bordziłówka.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.