PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd ustalił na jaką pomoc regionalną mogą liczyć województwa

  • pt    2 lipca 2014 - 08:12
Rząd ustalił na jaką pomoc regionalną mogą liczyć województwa

Województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie i warmińsko-mazurskie mogą liczyć na 50 proc. maksymalnej intensywności pomocy regionalnej. W Warszawie taka pomoc może sięgnąć tylko 10 proc. maksymalnej stawki.
Rady Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2014–2020.

Określa ono obszary kraju, na których jest dopuszczalne udzielanie pomocy regionalnej, maksymalne wielkości tej pomocy, a także rodzaje działalności gospodarczej, dla których udzielanie pomocy regionalnej nie jest dozwolone.

Celem regionalnej pomocy publicznej jest pobudzenie długookresowego rozwoju obszarów charakteryzujących się najniższym poziomem PKB na jednego mieszkańca, a zatem znajdujących się w najbardziej niekorzystnym położeniu.

Udzielanie pomocy regionalnej jest dopuszczalne na obszarze całego kraju w ramach maksymalnych intensywności pomocy regionalnej wskazanych w § 3 rozporządzenia.

Maksymalna intensywność pomocy regionalnej liczona jako stosunek wartości pomocy regionalnej, wyrażonej w ekwiwalencie dotacji brutto, do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą pomocą, wynosi

*50 procent - na obszarach należących do województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego;

*35 proc. -  na obszarach należących do województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego oraz na obszarach należących do podregionów:
ciechanowsko-płockiego, ostrołęcko-siedleckiego, radomskiego i warszawskiego wschodniego;

*25 proc.-  na obszarach należących do województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego;

*20 proc. - na obszarze należącym do podregionu warszawskiego zachodniego;

*15 proc. - na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy w okresie od dnia 1 lipca 2014 r. do dnia 31 grudnia 2017 r.;

*10 proc. na obszarze należącym do miasta stołecznego Warszawy w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.

Udzielanie pomocy regionalne nie jest dozwolone na ratowanie i restrukturyzację zagrożonych przedsiębiorstw. Nie przysługuje także w sektorach hutnictwa żelaza i stali, włókien syntetycznych, rybołówstwa i akwakultury, leśnictwa,  transportu, energetyki oraz portom lotniczym.

Treść rozporządzenia TUTAJ

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.