PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecznik Funduszy Europejskich dla RPO pomoże w województwie śląskim

  • PAP/PSZ    11 grudnia 2017 - 12:38
Rzecznik Funduszy Europejskich dla RPO pomoże w województwie śląskim
Instytucja Rzecznika Funduszy Europejskich działa już w kilku województwach. (fot. Shutterstock, In.)

Pomocą przy trudnościach związanych z procedurami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO) może od początku grudnia br. służyć Rzecznik Funduszy Europejskich dla tego programu - podał tamtejszy urząd marszałkowski.
• Rzecznik ma dbać o interesy wszystkich uczestników procesów związanych z RPO.

• Śląski RPO wdraża pięć instytucji.

• Rzecznika Funduszy Europejskich powołało już kilka województw.

Stanowisko Rzecznika Funduszy Europejskich zarząd województwa śląskiego utworzył w strukturze organizacyjnej wydziału rozwoju regionalnego tego urzędu.

Taką instytucję przewidziała nowelizacja ustawy z lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (tzw. ustawy wdrożeniowej). Zgodnie z nowelizacją rzecznika obligatoryjnie powołają instytucje zarządzające; dla programów regionalnych są to samorządy wojewódzkie.

Dotychczas Rzecznika Funduszy Europejskich powołało - pod kątem swoich RPO - kilka województw, m.in. lubelskie, mazowieckie i zachodniopomorskie. Z końcem października br. nabór kandydatów na to stanowisko - dla swoich programów - ogłaszało też Ministerstwo Rozwoju.

Rolą rzecznika ma być dbanie o interesy wszystkich uczestników procesów związanych z RPO w taki sposób, aby ich spostrzeżenia, doświadczenia i uwagi dotyczące wdrażania docierały do instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie tym programem.

Czytaj także: W 2018 roku programy regionalne przegonią krajowe?

Instytucja rzecznika nie jest formą procedury odwoławczej ani ścieżki sądowej lub administracyjnej w procesie aplikowania o unijne wsparcie. W przypadku np. problemów w aplikowaniu rzecznik może być mediatorem i wsparciem w kontaktach z instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie RPO.

Jak poinformowała Beata Goleśna, która w Wydziale Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego została Rzecznikiem Funduszy Europejskich dla tamtejszego RPO, może się z nią kontaktować każdy zaangażowany w temat funduszy europejskich.

Rzecznik przyjmie zgłoszenia w zakresie utrudnień w staraniach o dofinansowanie lub podczas realizacji projektu; a także propozycje usprawnień w realizacji RPO. Rzecznik zapewni analizę tych zgłoszeń pod kątem możliwych usprawnień we wdrażaniu programu. Chodzi bowiem o to, aby korzystanie z funduszy unijnych opierało się na racjonalnie uproszczonych zasadach, jednak w granicach prawa.

"Ma to służyć temu, aby szybciej analizować sytuacje, wyciągać wnioski i proponować rozwiązania, które mają usprawnić cały ten proces aplikowania i realizacji projektu" - wskazała Goleśna, która pracuje w wydziale rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego od dziesięciu lat, zajmując się dotąd m.in. skargami związanymi z realizacją RPO.

Czytaj również: Polskie regiony na unijnym doładowaniu

Ustanowienie stanowiska Rzecznika Funduszy Europejskich powinno poprawić przepływ skarg czy wniosków poprzez to, że ich obsługę skoordynuje jedna osoba. "Mam nadzieję, że będą to nie tyle skargi, co rozmowa, przy obopólnej woli współpracy, dla rozwiązania określonych problemów. W poniedziałek właśnie odebrałam pierwszy taki telefon" - zaznaczyła Goleśna.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.