Są chętni na śląską Jessicę

Dwie spółki, wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Funduszu Górnośląskiego SA, złożyły wnioski podczas wstępnego naboru projektów do Inicjatywy JESSICA, ogłoszonego przez Śląski Urząd Marszałkowski.

Centrum Projektów Regionalnych Inwestor SA wraz z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Dom Inwestycyjny Funduszu Górnośląskiego SA wraz z Bankiem Zachodnim WBK SA aplikują w konkursie o pełnienie roli tzw. FROM-u, czyli Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich, który jest kluczowy w zarządzaniu projektami w ramach Inicjatywy. Zamiarem obu konsorcjów jest objęcie zasięgiem swego działania uzupełniających się obszarów województwa śląskiego.

Czytaj też: Kolejny krok z Jessicą

W naszym kraju pionierem było woj. wielkopolskie, które przekazało do Funduszu Powierniczego JESSICA 66 mln euro, drugie w kolejności było zachodniopomorskie z budżetem ponad 37 mln euro na JESSIKĘ.

W woj. śląskim na uruchomienie inicjatywy przeznaczono 60 mln euro. Tutaj występuje największa w skali kraju powierzchnia obszarów zdegradowanych i zdewastowanych, stanowiących spuściznę po okresie PRL, kiedy to Śląsk pełnił funkcję głównego ośrodka przemysłowego kraju. Problem stanowi jednak nie tylko masowość występowania obszarów poprzemysłowych, ale również ich lokalizacja – bardzo często są to centra miast.

- Mamy doświadczenie i wypracowane modele działania, jestem zatem dobrej myśli, iż powiedzie nam się w staraniach o pełnienie funkcji FROM-u. Myślę, iż byłoby z pożytkiem dla Śląska, gdyby właśnie Fundusz Górnośląski jako spółka z 15-letnim doświadczeniem na tym rynku finansowym, mógł uczestniczyć aktywnie w Inicjatywie JESSICA. – mówi Jacek Matusiewicz, prezes zarządu FG SA.

Czytaj też: Śląsk: kredyty Jessica już przed wakacjami

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Święte słowa,święte słowa!

Paszkowski, 2011-06-07 21:14:24 odpowiedz

należy się cieszyć, że są chętni, ale nigdy nie ma pewnosci, ze nie zmienią zdania i nie upatrza sobie czegos innego.

Czarnooka, 2011-06-07 20:01:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE