PARTNER PORTALU
  • BGK

Są pieniądze na małą retencję górską

  • AW/mos.gov.pl    31 sierpnia 2011 - 15:56

Blisko trzy i pół tysiąca niewielkich budowli, przepławek i zbiorników retencyjnych powstanie do 2014 roku w rejonach wyżynnych i w górach. Wszystko po to, by chronić te obszary przed powodziami. Zapłaci UE.
Umowę na realizację projektu dotyczącego tej kwestii podpisały 29 sierpnia, w obecności Stanisława Gawłowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Lasy Państwowe oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Całkowity koszt projektu pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie” wynosi ponad 172 mln zł. Znaczną część tej sumy - 119 mln zł - pokryje Unia Europejska.

Czytaj też: Potrzebne wielomiliardowe inwestycje przeciwpowodziowe

W tym unikatowym na skalę Europy projekcie, realizowanym przez Lasy Państwowe, bierze udział 55 nadleśnictw z terenów wyżynnych i górskich położonych w obrębie czterech Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

Wśród zaplanowanych zadań inwestycyjnych znalazły się kompleksowe zabiegi łączące przyjazne środowisku metody przyrodnicze i techniczne. W ramach projektu opracowano m.in. budowę zbiorników naturalnych i bystrzy, odtwarzanie ekosystemów mokradłowych, renaturyzację potoków i obszarów podmokłych, chroniące stoki przed nadmiernym spływem powierzchniowym oraz gwarantujące utrzymanie właściwego stanu technicznego istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Koppers Totzek, 2011-09-01 10:26:17

    Warto by było pomyśleć w tym kontekście o małych elektrowniach wodnych aby zwiększyć nieco udział OZE.