PARTNER PORTALU
  • BGK

Sam Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to za mało

  • pt    19 września 2014 - 09:25
Sam Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to za mało

Gdyby wszystkie gminy wiejskie i miejsko–wiejskie wykorzystały limity wymagałoby to zapewnienia kwoty ok. 3,5 mld euro wsparcia unijnego. Zabezpieczono jedynie 633 mln, czyli 18 procent - wylicza Związek Gmin Wiejskich.
Podczas XV Kongresu Gmin Wiejskich przyjęto stawisko sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich środkami PROW oraz krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014 – 2020.

- Przyjmujemy z umiarkowaną satysfakcją, że zakresy interwencji niektórych działań przyjętych w ostatniej wersji PROW są bliższe naszym oczekiwaniom niż proponowane we wcześniejszych wersjach. Jednakże nadal oceniamy jako zdecydowanie niewystarczające alokacje finansowe w działaniach: Podstawowe usługi i odnowa miejscowości oraz Leader – piszą samorządowcy.

Czytaj: Potrzebna Krajowa Polityka Wiejska

Zdaniem ZGW mimo zwiększenia w ostatecznej wersji PROW  alokacji w stosunku do pierwotnych projektów nadal nie pozwalają one na osiągnięcie oczekiwanego standardu życia na obszarach wiejskich i zapewnienia ich rozwoju.

Samorządowcy z małych gmin zawuważają, że podstawowym instrumentem PROW pozostaje działanie „Podstawowe usługi i odnowa miejscowości na obszarach wiejskich” z alokacją 633 mln euro wsparcia unijnego i wyliczają, że gdyby wszystkie gminy wiejskie (1566) i miejsko – wiejskie (608) wykorzystały w pełni ustalone limity wymagałoby to zapewnienia kwoty ok. 3,5 mld euro wsparcia unijnego.

 Czytaj: Wieś nie może być kalką miasta ani skansenem

Zabezpieczenie jedynie 633 mln oznacza, że alokacja w tym działaniu posiada zabezpieczenie w wysokości jedynie 18 proc. potrzeb, czyli dla mniej niż co piątej gminy wiejskiej w Polsce.

Zdaniem ZGW jeszcze większy problemem stanowi sprawa dostępu gmin wiejskich do środków z krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

Jak piszą samorządowcy projekty RPO przyjęte przez poszczególne województwa nie przewidują bowiem odrębnych alokacji dostępnych dla gmin wiejskich.

Na obecnym etapie programowania nie ma więc możliwości określenia poziomu realnej dostępności dla gmin wiejskich środków w RPO, chociaż przedstawiciele Rządu RP deklarowali zapewnienie w krajowych i regionalnych programach operacyjnych kwoty 4,5 mld euro na rozwój obszarów wiejskich.  

- Zwracamy uwagę, że kryteria oceny projektów stosowane w latach 2007 – 2013 wyraźnie preferowały inwestycje o dużej skali, co istotnie ograniczało dostępność środków na projekty zgłaszane przez gminy wiejskie. Taka sytuacja nie może powtórzyć się w obecnej perspektywie finansowej, chociaż obecny stan przygotowania regionalnych programów do wdrożenia nie daje takich gwarancji - czytamy w stanowisku.

Treść stanowiska w Multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.