PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd dołożył się do Portu Lotniczego

  • wnp.pl    30 grudnia 2013 - 10:21
Samorząd dołożył się do Portu Lotniczego

Dzięki uchwale kujawsko-pomorskiego sejmiku Port Lotniczy Bydgoszcz został dokapitalizowany kwotą 2,5 mln złotych. Dokapitalizowanie to nastąpiło na mocy umowy objęcia akcji w ramach subskrypcji prywatnej na kwotę 3 999 960 zł, podpisanej w dniu 14 lutego 2013 roku.
Zgodnie z zawartą umową pierwsza wpłata w wysokości 1 500 000 zł została przekazana lotnisku w maju 2013 roku. Pozostałe wpłaty miały nastąpić do 2015 roku. Jednak w związku z zaawansowanym procesem inwestycyjnym w Porcie Lotniczym Bydgoszcz Zarząd Województwa zwrócił się do Sejmiku Województwa o przyspieszenie przekazania tych środków.

Dodatkowe fundusze przekazane przez Województwo Kujawsko-Pomorskie zostaną przeznaczone na kontynuowanie procesu inwestycyjnego na lotnisku w ramach przedsięwzięcia "Zintegrowany projekt inwestycyjny rozwoju funkcji Portu Lotniczego w Bydgoszczy w ramach węzła komunikacyjnego aglomeracji bydgosko - toruńskiej". Wchodzi ono w skład Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

- Wielomilionowe inwestycje realizowane w ramach unijnego projektu pozwalają na dalszy rozwój lotniska - stwierdził Tomasz Moraczewski, prezes zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. - Dzięki nowoczesnej infrastrukturze możliwy będzie stabilny wzrost liczby pasażerów i połączeń realizowanych z PLB, co ma kluczowe znaczenie dla całego Regionu.

Do tej pory ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego wykorzystane zostało ponad 23,5 mln zł. Realizacja remontu systemu elektroświetlnego, który jest w toku, spowoduje podwyższenie wykorzystania funduszy europejskich do około 30 mln zł z puli 90 mln zł.

Z kolei remont dróg kołowania i płyt postojowych oraz planowany remont systemu elektroenergetycznego zwiększy wykorzystanie środków unijnych do około 45 mln zł i wraz z mniejszymi inwestycjami w zakresie zakupu sprzętu handlingowego oraz systemów bezpieczeństwa i informatycznego, wyczerpie całą alokację środków na inwestycje w projekcie kluczowym.

Po realizacji projektu kluczowego Port Lotniczy Bydgoszcz będzie starał się o pozyskanie środków na inwestycje w projekcie konkursowym.

Województwo kujawsko-pomorskie jest największym akcjonariuszem Portu Lotniczego Bydgoszcz SA. Posiada 68 procent udziałów w spółce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.