PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorząd Gliwic zaapelował o "sprawiedliwy podział" środków UE

  • PAP    11 lutego 2013 - 20:34
Samorząd Gliwic zaapelował o "sprawiedliwy podział" środków UE

Samorząd Gliwic zaapelował w poniedziałek o sprawiedliwy podział środków przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO). Dotąd zgłaszane przez miasto projekty nie znalazły się we wstępnych dokumentach wojewódzkich.
Łącznie do wstępnego projektu RPO gliwicki samorząd zgłosił blisko 60 propozycji, w tym 8 tzw. projektów kluczowych. Były to m.in. rewitalizacja ruin teatru Victoria w ścisłym centrum miasta, rozbudowa gliwickiego lotniska na potrzeby usług biznesowo-rekreacyjnych, budowa zachodniej obwodnicy czy stworzenie węzła przesiadkowego w rejonie dworca kolejowego. Projekty te nie znalazły się na zatwierdzonej w grudniu przez zarząd województwa liście.

Podczas spotkania zorganizowanego w poniedziałek w gliwickim magistracie prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz podkreślił m.in., że na początku lutego Gliwice zostały wybrane na lidera tzw. subregionu centralnego woj. śląskiego.

Czytaj też: Szczyt UE: Polska wynegocjowała najwięcej. Zobacz zestawienie

Oznacza to, że tamtejszy samorząd będzie koordynował programy unijnego dofinansowania na lata 2014-2020 nie tylko dla niewielkiego tzw. podregionu (obejmującego Gliwice, Zabrze i powiat ziemski gliwicki), ale dla znacznie większego subregionu (obejmującego m.in. całą aglomerację katowicką).

"Gliwice chcą zabiegać o bardziej sprawiedliwy podział kolejnego unijnego budżetu. Do tej pory wraz z okolicznymi samorządami zgłaszano projekty bardzo istotne dla miasta i powiatu, (...) które nie znalazły się we wstępnych dokumentach wojewódzkich" - zaznaczył Frankiewicz.

Dodał, że oddziaływanie wielu gliwickich projektów wykracza daleko poza granice miasta. Tak jest np. w przypadku projektu "Nowe Centrum Gliwic" obejmującego przebudowę gliwickiego dworca kolejowego i przyległych terenów m.in. pod kątem komunikacyjnym.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego podkreślają, że projekt nowego RPO ma charakter wstępny i jest punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Przypominają też, że propozycje projektów składane przez samorządy oceniano pod kątem m.in. znaczenia dla rozwoju całego regionu; na tej podstawie w grudniu ówczesny zarząd woj. śląskiego zatwierdził wstępny kształt przyszłego programu.

"Nie wszystkie propozycje samorządów były zgodne ze wszystkimi założeniami. Poprosiliśmy, by do tego wstępnego projektu zgłaszać uwagi i komentarze, było to możliwe do 8 lutego. Cieszymy się, że miasta zareagowały na ten apel" - zaznaczyła rzeczniczka urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego Aleksandra Marzyńska.

Choć brak rekomendacji na listę projektów kluczowych we wstępnym projekcie RPO nie przekreśla możliwości umieszczenia projektów na ostatecznej liście, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego przypominają m.in. że Program będzie miał swoje ograniczenia finansowe. "Wpłynęło do nas wiele wniosków i komentarzy - pewnie będzie więcej propozycji, ale trzeba będzie na to też spojrzeć realnie i dokonywać pewnych ograniczeń" - zastrzegła Marzyńska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.