PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy chcą 1 miliarda euro na wsparcie odnowy wsi

  • bad    27 lutego 2014 - 13:08
Samorządowcy chcą 1 miliarda euro na wsparcie odnowy wsi

Strona samorządowa KWRiST chce powiększenia puli przeznaczonej na odnowę wsi z 800 mln euro do 1 miliarda euro. Nie zgadza się na to resort rolnictwa.
Wcześniej, w wyniku konsultacji społecznych drugiego projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zdecydowano się na objęcie wsparciem niewielkich inwestycji infrastrukturalnych. Chodzi o dofinansowanie budowy i przebudowy lokalnych dróg i mostów oraz inwestycje kanalizacyjne i wodne.

W trakcie konsultacji urzędy marszałkowskie zwracały uwagę na zbyt niską kwotę przeznaczoną na wsparcie odnowy wsi (500 mln euro) wobec środków przeznaczonych na modernizację gospodarstw rolnych (2,8 mld euro). Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało się powiększyć środki na wsparcie odnowy wsi do 800 mln euro. Strona samorządowa uważa jednak, że to ciągle zbyt mało.

Związek Gmin Wiejskich zaproponował na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, by wsparcie w działaniu odnowa wsi podnieść do 1 mld euro (łącznie ze środkami krajowymi). Padła propozycja by środki przenieść z innych działań, nie związanych ze wsparciem dla rolników. Przykładem działanie związane z tworzeniem miejsc pracy poza obszarem działalności rolniczej - to działanie ma też wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego ze środków w programach regionalnych.

- Z puli 450 mln euro cześć środków można przeznaczyć na małą infrastrukturę wiejską - powiedział Edward Trojanowski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP.

Na ułatwienie startu młodym rolnikom jest alokacja 500 mln euro, stąd zdaniem przedstawicieli Związku Gmin Wiejskich także można przesunąć środki na wsparcie odnowy wsi.

- Wiemy też, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dysponuje na lata 2014-2018 prawie 200 mln euro na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. To niewydane środki z obecnej perspektywy - dodał Edward Trojanowski.

Wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk poinformowała, że resort nie zgadza się na takie rozwiązanie. Rozmowy będą kontynuowane na posiedzeniach zespołu KWRiST.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.