PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy chcą aktywnie uczestniczyć w Partnerstwie Wschodnim

  • PAP    29 czerwca 2013 - 13:45
Samorządowcy chcą aktywnie uczestniczyć w Partnerstwie Wschodnim

- Doświadczenia z zaangażowania się polskich samorządów w program Partnerstwa Wschodniego były tematem spotkania w Poznaniu. Samorządowcy podkreślają, że chcą aktywnie uczestniczyć w tej ważnej unijnej inicjatywie. MSZ zapowiada merytoryczne wsparcie.
"Partnerstwo Wschodnie, to temat bardzo ważny dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej, a także naszego. Chcemy jako polscy samorządowcy być aktywnymi uczestnikami tej inicjatywy" - podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jak dodał, samorządowcy zdają "sobie sprawę, że skuteczność i powodzenie tego projektu będzie zależało od samorządów, ponieważ takie inicjatywy trzeba budować oddolnie".

O znaczeniu relacji pomiędzy samorządami w Polsce i w państwach Partnerstwa Wschodniego mówił w Poznaniu wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski. W swoim wystąpieniu - podał MSZ - podsumował on dotychczasowe wspólne działania MSZ i samorządów.

Według Pomianowskiego "wymiar obywatelski i samorządowy polskiej polityki zagranicznej pozwala na nadrobienie zaległości i zapełnienie luki powstałej pomiędzy rządem i samorządem w dziedzinie współpracy międzynarodowej".

Zdaniem wiceministra "oczekiwanie wspierania merytorycznego środowisk samorządowych jest w pełni uzasadnione i MSZ musi na tę potrzebę skutecznie odpowiedzieć".

Pomianowski - jak poinformowało MSZ - mówił też o roli Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji. Podkreślił, że fundusz "jest mechanizmem wspomagającym demokratyczne przemiany w różnych częściach świata". Wiceminister zaznaczył, że "szczególną rolę odgrywać tu powinny doświadczenia państw Europy Środkowo-Wschodniej, które ze względu na wspólnotę historii i kultury mogą okazać się nie do przecenienia dla państw Partnerstwa Wschodniego".

Partnerstwo Wschodnie to program otwartej współpracy Unii Europejskiej z 6 krajami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Pomysłodawcami programu były Polska i Szwecja. Ma na celu zbliżenie i pogłębienie współpracy państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego z Unią Europejską. Jego program został zainaugurowany 7 maja 2009 roku na szczycie UE w Pradze.

Spotkania poświęcone współpracy międzynarodowej odbywają się w ramach posiedzeń Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów.

Piątkowe spotkanie dotyczące zaangażowania się samorządów w Partnerstwo Wschodnie było drugim z cyklu poświęconego współpracy międzynarodowej. Pierwsze odbyło się w listopadzie 2012 r. i było poświęcone współpracy międzynarodowej samorządów w kontekście priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

Samorządowcy planują już kolejne konferencje - następne spotkanie ma odbyć się w Łodzi i dotyczyć współpracy z Finlandią. Woźniak zapowiedział, że tego rodzaju coroczne spotkania odbywać się będą w różnych miejscach w Polsce, a koordynowane będą przez jedną komisję.

"Chcemy mówić na nich o ważnych sprawach z punktu widzenia samorządów, ale z udziałem forum rządowego. Do tej pory brakowało wspólnego i stabilnego dialogu, który odbywałby się regularnie i był zdefiniowany, jeśli chodzi o kształt i formę tych spotkań" - powiedział Woźniak.

Zadowolony z tej inicjatywy jest doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, prof. Roman Kuźniar.

"Ona wpisuje się w sprawy wysokiej polityki, nawet jeśli wszystko wskazuje na to, że jest poświęcona lokalnym sprawom. Nie można mieć wątpliwości, że powodzenie partnerstwa międzynarodowego jest kwestią polskiej i europejskiej racji stanu. To sprawa bezpieczeństwa naszych granic oraz kontaktów międzyludzkich" - powiedział Kuźniar.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.