PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowy wyścig po euro z unijnej rezerwy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    9 czerwca 2010 - 08:13
Samorządowy wyścig po euro z unijnej rezerwy

Na regiony czeka dodatkowo 512 mln euro z rezerwy dla najlepszych województw. Decyzje, kto je dostanie, zapadną za pół roku.
Łączna wartość 16 programów regionalnych wynosi 67 mld zł. Dotąd województwa zawarły umowy na 28,4 mld zł. Do Komisji Europejskiej wnioskowały o refundację 7,3 mld zł – informuje „Rzeczpospolita”.

Województwa chcące uczestniczyć w podziale pieniędzy z Krajowej Rezerwy Wykonania muszą do końca roku złożyć wnioski do Komisji Europejskiej o refundację co najmniej 20 proc. wydatków z funduszy unijnych, które dostały na lata 2007-2013.

Dodatkowe kwoty zależą od liczby województw, które spełnią kryterium dopuszczające i od ich miejsca w rankingu. Liczyć się będzie wartość podpisanych kontraktów w stosunku do wartości pieniędzy założonych do wykorzystania na dany cel.

Drugie kryterium dotyczy pieniędzy, które już wydano i które znalazły odzwierciedlenie w deklaracjach złożonych przez zarządy województw do instytucji certyfikującej. Deklaracje są podstawą wniosków o refundację składanych do Komisji Europejskiej.

Kierownictwo Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nie wypowiada się o szansach regionów na pieniądze z rezerwy, choćby ze względu na zbliżające się wybory samorządowe. Jednak z zestawienia przygotowanego przez resort wynika, że ekstrapieniądze na pewno trafią do woj. opolskiego i lubuskiego. Pierwsze przekroczyło już próg 20 proc., a drugie jest tego bliskie. Do czołówki zalicza się też Wielkopolskie, a przekroczenie progu 20 proc. wydatków certyfikowanych w tym roku powinno być ambicją każdego regionu

Zdaniem Marka Sowy, członka zarządu woj. małopolskiego, pieniądze te trafią do zdecydowanej większości regionów. Podobnego uważa Elżbieta Polak, wicemarszałek lubuskiego.

Większość samorządowców jest przekonana, że ich regiony otrzymają fundusze, ale nie jest to przesądzone, gdyż część z nich, w tym Mazowieckie i Śląskie, ledwo przekroczyła tegoroczną barierę wydatków (5,02 proc.) – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.