PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy inwestują na potęgę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 kwietnia 2011 - 07:24
Samorządy inwestują na potęgę

Nawet o 30 proc. mogą wzrosnąć tegoroczne inwestycje w gminach, powiatach i województwach. Samorządy spieszą się z wykorzystaniem unijnych pieniędzy, bo boja się, że po 2013 r. zostaną one obcięte.
W ubiegłym roku wydatki majątkowe wszystkich gmin, powiatów i województw wyniosły 44,2 mld zł i były o 1,1 mld zł wyższe niż rok wcześniej. Tchnęło to w lokalne władze optymizm i na ten rok planują inwestycje wyższe nawet o 20– 30 proc. – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Na przeszkodzie do osiągnięcia tego celu stanąć im może wyłącznie minister finansów Jacek Rostowski, który do walki z zadłużeniem i deficytem finansów chce użyć nowej broni. Od tego roku każe wliczać do wskaźników zadłużenia nie tylko kredyty, lecz także leasing czy partnerstwo publiczno-prywatne.

Czytaj też: Samorządy będą inwestowały z większą ostrożnością

Z kolei od przyszłego roku chce wprowadzić limit deficytu w budżetach samorządowych, który docelowo ma wynosić tylko 1 proc. Samorządy już się tego obawiają.

Przyspieszenie inwestycyjne wiąże się głównie z tym, że samorządy coraz sprawniej pozyskują unijne fundusze. Spieszą się, aby wykorzystać dostępne pieniądze przed końcem 2013 r., ponieważ spodziewają się, że w nowym sześcioletnim budżecie Unii na lata 2014-2020 budżet funduszy spójności zostanie ograniczony, a wtedy lokalne inwestycje znacznie zwolnią.

Jak wynika z naszej sondy przeprowadzonej w siedmiu województwach i siedmiu miastach, w budżetach na ten rok mają zaplanowane wydatki majątkowe wyższe niż w 2010 r. o 20-30 proc.

Małopolska zamierza wydać w tym roku na inwestycje 770 mln zł, a woj. łódzkie blisko 300 mln zł. Rekordzistą jest Dolny Śląsk, który zaplanował wydanie aż 873 mln zł, czyli 83 proc. więcej niż w 2010 r.

Z kolei 65 miast na prawach powiatu planuje wydać w sumie ok. 17-18 mld zł, wobec 13,2 mld zł w roku ubiegłym. Jedyną poważną przeszkodą w tym zamierzeniu mogą być plany dotyczące wprowadzenia limitu dla deficytów budżetów samorządowych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Inwestycje miejskie ostro zahamują

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.