PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy nie wykorzystują dotacji

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    5 sierpnia 2011 - 07:39
Samorządy nie wykorzystują dotacji

Niewiele samorządów ubiega się o unijne dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji terenów pod inwestycje. I to mimo wprowadzania kolejnych ułatwień.
Chodzi o pieniądze z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” (poddziałanie 6.2.2.). Do końca sierpnia potrwa kolejny konkurs na te granty. Samorządy mogą ubiegać się o 5,74 mln zł na przygotowanie dokumentacji terenów inwestycyjnych – informuje „Rzeczpospolita”.

Mimo że jest to jedna z dwóch części „Innowacyjnej gospodarki” kierowana wyłącznie do samorządów, to nie są one skore sięgać po te pieniądze. Dotąd zawarto 39 umów na ledwie 18,6 mln zł. A pula tych pieniędzy na lata 2007-2013 wynosi 97,9 mln zł (25 mln euro).

Umowy podpisano więc na niecałe 19 proc. budżetu, podczas gdy w przypadku innych rodzajów dotacji więcej nie tylko zakontraktowano, ale już wydano. Ministerstwo Gospodarki, które rozdziela te pieniądze boryka się ze znalezieniem chętnych na nie w zasadzie od rozpoczęcia ich podziału (2008 r.).

Dlatego resort chce wprowadzić kolejne ułatwienie, m.in. dofinansowanie na uzbrojenie terenu – podaje „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • JUBILAT, 2011-08-05 17:00:10

  Dotkliwy brak informacji.Oszczędne potraktowanie zainteresowanych inwestorów.Są to powody niepewności samorządów co do skuteczności pozyskania środków.Tak to wygląda.
 • miks, 2011-08-05 14:58:18

  nie jest prawdą że samorządy nie chcą sięgać lub jak kto woli nie są skore sięgać po te środki. proszę lepiej opisać warunki pozyskiwania tych środków, a wtedy okaże się które samorządy mogą sobie na nie pozwolić, bo po pierwsze samorządy muszą posiadać tereny inwestycyjne (co najmniej 15 ha) - najl...epiej w atrakcyjnych miejscach, bo takie będą lepiej punktowane i oceniane podczas oceny konkursowej, a po drugie te samorządy, które wydadzą od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych na opracowanie tej dokumentacji po nieotrzymaniu dofinansowania będą się z nią borykały upychając w kolejne regały z makulaturą. to jeszcze nie wszystko, bo nawet po przymaniu dofinansowania trzeba na te tereny znaleźć inwestora w ciącu 5 lat od zakończenia inwestycji.  rozwiń
 • Swatka, 2011-08-05 11:24:51

  Widać, że samorządy nie są pewne...