PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy powalczą o dotacje na targowiska

  • PAP    4 lipca 2011 - 16:50
Samorządy powalczą o dotacje na targowiska

Wkrótce zostanie ogłoszony nabór wniosków na budowę lub unowocześnienie miejskich targowisk. Ma powstać 300 nowoczesnych obiektów handlowych.
Pieniądze na ten cel będą pochodziły z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2010.

Na początku lipca minister rolnictwa wydał rozporządzenie, które stwarza warunki do sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych przez samych rolników.

Zdaniem Sawickiego, pierwsze targowiska w ramach programu „mój rynek” mogą powstać jeszcze w tym roku. „Program ten ma dać szansę rolnikom na uzyskiwanie dodatkowych dochodów, a samorządom na stworzenie miejsc pracy dla osób, które będą utrzymywały targowiska” – mówił na konferencji prasowej w poniedziałek minister rolnictwa Marek Sawicki.

Minister dodał, że program wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, bo daje szansę na zakup świeżych, wysokiej jakości produktów.

Propozycja budowy targowisk skierowana jest do samorządów w miastach, do 50 tys. mieszkańców, a więc głównie do powiatowych, bo w takich aglomeracjach jest odpowiednia liczba konsumentów, a rolnik będzie mógł blisko swój towar sprzedać – argumentował minister.

Na budowę lub modernizację targowiska samorząd będzie mógł dostać do 1 mln zł na jedno przedsięwzięcie. Dofinansowanie może zaś wynosić 75 proc. kosztów inwestycji.

Sawicki uważa, że taki rodzaj działalności wzmocni wewnętrzną konkurencję producentów rolnych.

Minister wyjaśnił, że program „mój rynek” jest popierany przez UE. Chodzi także o to, by żywność nie była przewożona na duże odległości. Jest to więc działalność na rzecz ochrony środowiska, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Podkreślił, że celem programu nie jest konkurencja np. wobec tradycyjnego handlu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.