PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy pozyskały jedną trzecią środków UE

  • AT    28 września 2012 - 19:28
Samorządy pozyskały jedną trzecią środków UE

- Jednostki samorządu terytorialnego pozyskały jedną trzecią środków dotychczas rozdysponowanych w Polsce, czyli ponad 67 mld zł - poinformował wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda.
Podczas odbywającego się w dniach 26-29 września 2012 r. w Lublinie i Zamościu Konwentu Przewodniczących Sejmików i Dyrektorów Biur/Kancelarii Sejmików Województw RP. wiceminister zaprezentował informacje o Funduszach Europejskich dla samorządów. Podkreślił znaczenie inwestycji samorządowych jako tych najsilniej oddziaływujących na podniesienie jakości życia obywateli.

- Inwestycje współfinansowane przez UE, realizowane przez gminy, powiaty i województwa, związane są niemal z każdym obszarem znajdującym się w sferze kompetencji jednostek samorządu terytorialnego - powiedział wiceminister.

Dzięki funduszom unijnym i inicjatywom samorządów coraz więcej mieszkańców uzyskuje dostęp do sieci wodociągowych i kanalizacji, powstają oczyszczalnie ścieków i stacje uzdatniania wody, budowane i remontowane są drogi, poprawia się jakość funkcjonowania transportu publicznego.

Przekształceniom i modernizacji podlega również sama administracja samorządowa, która na poziomie województwa została włączona w zarządzanie programami operacyjnymi. Regionom przekazano do rozdysponowania ok. 17 mld euro, tj. blisko jedną czwartą wszystkich środków przyznanych Polsce na lata 2017-2013.

- Powierzona samorządowi województwa odpowiedzialność za planowanie oraz realizację programów operacyjnych wpłynęła na zmianę podejścia do wdrażania polityk publicznych - zaznaczył wiceminister. Beneficjentami pomocy unijnej są również same samorządy, które przeznaczają je m.in. na działania podnoszące kompetencje urzędników.

W przyszłym okresie programowania wzmocnieniu ulegnie pozycja samorządu wojewódzkiego w zakresie regionalnych programów operacyjnych.

- Zgodnie z przyjętymi założeniami, na poziomie regionalnym skonsolidowane zostanie wsparcie z EFRR oraz EFS. Pozwoli to na lepszą koordynację i ukierunkowanie wsparcia w poszczególnych województwach - poinformował wiceminister Niezgoda. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.