PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy też mogą sięgnąć po pieniądze z planu Junckera

  • pt    18 maja 2016 - 15:46
Samorządy też mogą sięgnąć po pieniądze z planu Junckera
Po wsparcie z planu Junckera mogą sięgnąć inwestorzy prywatni, ale także samorządowi (Fot. European People's Party/wikimedia, licencja Creative Commons)

Przygotowany przez Komisję Europejską wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym plan pobudzenia unijnej gospodarki, czyli tzw. plan Junckera, przewiduje wsparcie finansowe także dla inwestycji prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Plan inwestycyjny dla Europy jest odpowiedzią Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na spowolnienie gospodarcze Europy w wyniku kryzysu gospodarczego i finansowego, które przyczyniły się do spadku poziomu inwestycji w Unii Europejskiej o ok. 15 proc. w stosunku do 2007 r.

W celu uruchomienia inwestycji o wartości 315 mld euro, utworzony został przez Komisję Europejską i EBI nowy Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), którego zadaniem jest zapewnienie gwarancji dla finansowania projektów potrzebnych danej gospodarce bądź społeczeństwu, realizowanych przede wszystkim przez sektor prywatny oraz - w niektórych obszarach gospodarczych - przez sektor publiczny.

Początkowy budżet EFIS wynosi 21 mld euro, z czego 16 mld zostało zaangażowane z budżetu UE, a 5 mld przekazał EBI.

Po wsparcie z planu mogą sięgnąć inwestorzy prywatni, ale także samorządowi. Cele inwestycyjne, na które można otrzymać wsparcie z EFIS, to m.in. badania, rozwój i innowacje, rozwój sektora energetycznego, infrastruktura transportowa, rozwój i wdrożenie technologii informacyjno-komunikacyjnych, ochrona środowiska, kultura i zdrowie.

Sektor publiczny może zyskać wsparcie dla projektów o wartości powyżej 25 mln euro lub projektów o charakterze innowacyjnym.

W celu uzyskania wsparcia finansowego (kredyt, pożyczka, wejście kapitałowe etc.) należy zwrócić się bezpośrednio do warszawskiego biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Informacje można uzyskać drogą elektroniczną (warsaw@eib.org).

Promotor projektu powinien przygotować informacje o projekcie w formie memorandum informacyjnego, jako projekt traktować można zarówno jedno działanie inwestycyjne, jak i szereg działań podejmowanych w ramach opisanego przez promotora planu inwestycyjnego.

Złożenie do EBI memorandum umożliwi Bankowi rozpoczęcie oceny inwestycji oraz wyrażenie stanowiska co do możliwości jej wsparcia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.