PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy w trosce o dziedzictwo kulturowe

  • Suwalki24.pl    14 maja 2014 - 11:02
Samorządy w trosce o dziedzictwo kulturowe

Trosce o dziedzictwo kulturowe poświęcone było spotkanie przedstawicieli pięciu gmin: Ełk, Suwałki, Sanok, Hrubieszów i Zamość, realizujących unijny program rozwoju i współpracy pierścieniowych gmin Polski Wschodniej.
- Zachowanie w jak najlepszym stanie tego, co stworzyli nasi przodkowie i przekazanie następnym pokoleniom – to zadanie naszego pokolenia – mówi Zbigniew Mackiewicz, sekretarz gminy Suwałki. – W Zamościu rozmawialiśmy o roli jaką w tej dziedzinie mogą i powinny odgrywać samorządy. W przypadku naszej gminy takich dóbr narodowych zbyt wiele nie ma. Najcenniejsze to klasztor wigierski, drewniany kościół w Żylinach i dworek w Hucie. Dwa pierwsze obiekty są własnością kościoła rzymsko-katolickiego, trzeci prywatną. Staramy się pomagać właścicielom, na tyle na ile pozwalają nam na to prawo i możliwości finansowe gminy. Natomiast gmina jest zobowiązana o zachowanie licznych na naszym terenie przydrożnych kapliczek, krzyży. Naszą opieką obejmujemy też miejsca pamięci narodowej i cmentarze wojenne.

Troska o dziedzictwo kulturowe znajdzie się w opracowywanej wspólnie strategii rozwoju i współpracy tych gmin na lata 2014-2020. Ostatnie spotkanie, na którym przyjęta zostanie strategia i podpisane porozumienie o współpracy gmin odbędzie się w dniach 11-12 września, a gospodarzem będzie Gmina Suwałki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.